155 Het beste vb.middel is de draadlooze telefonie. Aan het materieel en de beoefening moet de grootst mogelijke aandacht worden besteed. Cdt. en ondergeschikten, onverschillig van welken rang, moeten er in geoefend zijn, dit vb.middel te bedienen en er even goed mede om kunnen gaan, als met een gewone telefoon. Vlieger af weer door troepen op den grond. Oberstlt. Leon komt in M.W. Nov. '36 Nr. 18 op tegen de stelling, dat op auto's vervoerde troepen bij een vliegeraanval moeten trachten door te rijden, en al rijdende het afweer-vuur organiseeren. De vraag rijst, of het niet juister is, dat de colonne, zoodra zij den aanval onderkent, halt houdt en zich voor den afweer gereed maakt. Natuurlijk kunnen er gevallen zijn, waarin ook van dezen regel moet worden afge weken, bijv. wanneer nog tijdig een dekkingbiedend terreindeel kan worden bereikt: bijv. een dicht bosch, dat de voertuigen aan het gezicht onttrekt. In normale gevallen wil S. halt laten houden en geeft daarvoor de volgende motieven, welke o.i. als juist moeten worden erkend. Ie. Het is buiten kijf, dat het schieten op vliegtuigen, van rijdende auto's af, munitieverspilling is. En elke vlieger S. is in den wereldoorlog zelf vlieger geweest heeft een fijn gevoel voor de beoordeeling of men in zenuwachtige verwarring op goed geluk op hem vuurt, dan wel of hij te maken heeft met een goed georganiseerd vuur. Niets stelt den vlieger meer gerust dan het eerste, niets maakt hem onze kerder dan het tweede gevoel. 2e. De afweer is zeker sneller gereed, wanneer wordt halt gehouden dan zijn de mitrn. sneller vuurbereid het personeel, dat voor de bediening niet noodig is, zoekt ter zijde van den weg een schuilplaats. 3e. Elke treffer in een rijdende colonne heeft meer uitwerking dan in een stilstaande colonne bijv. een versplinterd voorwiel, een gewonde bestuurder, een plotselinge trechter in den weg, dicht voor de auto. 4e. De trefkans van den vlieger op een rijdende auto neemt toe met de snelheid van de auto, wanneer deze zich in dezelfde richting beweegt als de vlieger. In het luchtgevecht is de trefkans gering, wanneer twee vliegtuigen in tegenovergestelde richting vliegen en wordt het grootst, wanneer de richting dezelfde is, daar dan het snelheidsverschil min of meer wegvalt. Bij rijdende auto's is het niet anders hoe grooter de snelheid, zooveel te eerder valt het snelheidsverschil weg en des te grooter wordt de trefkans, zoowel voor bommen als voor mitrn. Een vlieger zal er dan ook naar streven, zijn aanval op een rijdende colonne in de rij-richting uit te voeren. Hoe nu, wanneer de aanval in tegengestelde richting wordt uitgevoerd Voor een enkele auto en voor auto's, rijdende met een groote tusschen- ruimte, verdient het aanbeveling om bij een dergelijken aanval de rijsnelheid te vergrooten, waardoor het snelheidsverschil wordt vergroot en de trefkans verkleind bovendien zijn in dit geval meestal onvoldoende afweermiddelen aanwezig. Voor groote colonnes is doorrijden echter in de gegeven omstan digheden niet wenschelijk, daar de vlieger dan den geheelen weg bestrooit, zonder op de afzonderlijke voertuigen te letten, en de mindere trefkans op het enkele voertuig dus geen voordeelen biedt. S. eindigt met er den nadruk op te leggen, dat de troep er goed van doordrongen moet zijn, dat bij laag vliegen niets onaangenamer voor den vlieger is, dan een goed georganiseerd en rustig gericht afweervuur van mitrn. en geweren. Landingen uit de lucht. Evenals in 1935, hebben ook in 1936 aan de Russische manoeuvres (in de omgeving van Moskou) valschermtroepen deelgenomen. Aan D. Wehr, Nov. 1936 no. 45 ontleenen wij het volgende.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 77