157 S. stelt daarom voor, deze bij de onderdeelen batn. in te deelen deze pi. dienen alleen voor het uitvoeren van beperkte opdrachten. De pionier troepen voor vew.onderdeelen moeten over gepantserde, gelandegangige voertuigen beschikken. Aan een pantserdivisie kunnen echter zoodanige opdrachten worden gege ven, dat het beschikbaar zijn van een sterke pioniertroep, geschikt voor veelomvattende opdrachten, gewenscht is. Het kan bijv. voorkomen, dat tijdens een marsch of een gevecht de flanken door hindernissen beveiligd moeten worden. Hiervoor kunnen de kleine, bij de onderdeelen ingedeelde, pi. afdeelingen niet aan hun eigenlijke bestemming worden onttrokken. S. is van oordeel, dat minstens over een sterke pi.cie. van bijv. 4 sien. moet kunnen worden beschikt. Daar zij buiten het vij. inf.vuur worden ingezet, is Galandegangigkeit niet noodig, wel snelheid, dus lichte, snelle auto's en motorrijwielen met zijspan. Organiek moet niet te veel ballast (brugdek enz.) worden medegevoerd in voorkomend geval moet opvoer uit de leger reserve plaats vinden. Samenvatting der eischen a. pioniers-gemotoriseerde brig.: geschikt zijn voor snel veronzijdigen en aanleggen van hindernissen veel springmiddelen en mijnensnelheidonderdeelen bovenbouw bruggen medevoeren indeeling lichte mitrn. noodig b. pioniers-pantserbrigade hindernissen kunnen opruimen veel springmiddelen lichte mitrn. niet noodig, daar beveiliging door de vewn. geschiedtgelandegangig c. pioniers-pantserdivisie ruimer uitgerust dan b hindernissen aanleggen en opruimen rivier overgang snelheid, doch geen Gelandgangigkeit vereischt. d. V. Infanterie. Revue Militaire Suisse Oct. 1936. ,Jj'emploi des reserves" door gnl. J. Rouquerol. S. verhaalt eenige gevallen uit den wereldoorlog, waarin het in den strijd werpen van de reserves zonder voorbereidende verkenningen en zonder maatregelen voor de orga nisatie van den steun der artillerie geleid heeft tot bloedige verliezen zonder nuttig resultaat. Ook eenige tegengestelde gevallen worden besproken, welke aantoonen, dat bij het achterwege blijven van een onmiddellijk optreden van de reserves bij den aanvaller een doorbraak slechts beperkt blijft tot een plaatselijk succes en de zeer snelle inzet van de reserves door den verdediger het resultaat van een binnendringen in de stelling vernietigt (de D. doorbraak bij Kemmel op 25 April 1918, Fr. Offensief van Cham pagne op 25 Sept. 1915). Het duurde lang, aldus S., eer het den oorlogvoerenden duidelijk werd, dat het, behoudens in zeer bijzondere gevallen, een hersenschim was een beslissende overwinning te behalen door een doorbreking van het vijan delijke front. Op het W. front, waar geen der partijen een open flank bood, kon de eerste dagen wel een succes worden verkregen, dank zij de gewel dige artillerievoorbereiding, maar als de vijand over voldoende reserves beschikte om opeenvolgende verdedigingslijnen te bezetten, bloedde de aanval toch dood. De verdediging van het front berustte, nadat Foch en Ludendorff optraden, meer op het gebruik van de reserves dan op de algemeene versterking van de bezettingen van de vastgeloopen fronten. Zoolang een oorlogvoerende over machtige reserves beschikte, behoefde hij geen beslissende nederlaag te vreezen. Het was niet meer de vraag den oorlog te beëindigen door een laatsten veldslag, maar door het harceleeren van den vijand op verschillende

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 79