Voorbeeldig was deze oplossing zeker niet. Den 23 December 1863 overschreden de Sachsers bij Büchen (Oost van Hamburg) de grens en konden zij zonder strijd de hertogdommen Lauenburg en Holstein bezetten. De Deensche 3e divisie onder generaal Steinmann, die van zijne regeering geen behoorlijke instructie omtrent zijn optreden had ontvangen, trok terug op de Dannewerke-stelling. Een oorlogsdaad was dus feitelijk nog niet verricht. Desalniette min stelden Oostenrijk en Pruisen aan den Bondsdag voor om thans tot de Bondsexcutie over te gaan welk voorstel den 14 Januari 1864 even prompt werd afgestemd, een verloop waarop de Deen sche Regeering had gespeculeerd. Doch waar zij niet op gerekend had, was, dat Oostenrijk en Pruisen nu te zamen den oorlog zouden gaan voeren, den Duitschen Bond en zijn besluiten ten spijt Scheen Hannover aanvankelijk bezwaren te maken dat, nu de Bond had besloten geen executie tegen Denemarken toe te staan, de Pruisische 13 divisie per spoor over Hannover's gebied naar Hamburg te voeren, de niet mis te verstane Pruisische maatrege len om eventueel Hannoveraansch verzet snel en met kracht neer te slaan, brachten weldra de gewenschte ontspanning. Den 20 Januari nam Von Wrangel het opperbevel over de ver- eenigde Pruisisch-Oostenrijksche troepen op zich. Hij beschikte over een hoofdleger voor de helft uit Oostenrijksche en de andere helft uit Pruisische troepen gevormd, te zamen sterk 42.000 man en 130 vm., en een rechterflankleger uit Pruisische troepen van 21.500 man en 60 vm. Het door Von Moltke ontworpen operatie plan hield in, dat beide legers, elk in 2 evenwijdige colonnes, naar de Dannewerke-stelling zouden marcheeren en den eersten ope ratiedag de Eider zouden overschrijden den tweeden operatiedag zou het hoofdleger te 11.00 naar de Dannewerke oprukken en den aanval op deze stelling voorbereiden het rechterflankleger zou tegen 12.00 naar de Schlei marcheeren waar te 17.00 het geheel ter hoogte van de versmalling bij Missunde moest zijn verzameld. Mocht de Schlei ijsvrij zijn, dan zouden alle afmarsch- uren 5 uren vervroegd worden, zoodat de troepen tegen het mid daguur hunne doelen zouden hebben bereikt en onmiddellijk tot cfen brugslag konden overgaan. Den derden operatiedag zou het hoofdleger de Dannewerke aanvallen en het rechterflankleger gelijktijdig de Schlei overschrijden en in den rug van het Deensche leger voorwaarts gaan, richting Flensburg. Als eerste operatiedag bestemde Von Wrangel den 1 Februari. Alles verliep vlot, zoodat na lichte gevechten de Dannewerkestel- ling werd bezet. Meende men aanvankelijk aan Duitsche zijde, dat dit een gevolg was van de gevoerde operatiën, in het bij zonder van de flankomvatting bij Missunde en aan de zee, later is gebleken, dat de Denen de stelling vrijwillig hadden ontruimd. 93

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 7