165 houden opmerkzaamheid (onrustige jonge menschen komen niet in aan merking), goed geheugen voor meetkundige vormen en figuren, voldoende schoolontwikkeling, eenige teekenbegaafdheidkarakterplichts- en ver antwoordelijkheidsgevoel, rustig karakter (doch niet onverschillig), geen neiging tot fantaseerenbijzonder intelligente en actieve lieden kunnen beter voor ander werk worden bestemd hun zal de passieve arbeid van den luchtwachter minder goed passen. Uit een en ander blijkt wel, dat in Frankrijk zeer veel aandacht wordt besteed aan de keuze en opleiding van het luchtwachtpersoneel. De Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming is in September 1936 als de eenige algemeene en landelijke vereeniging voor luchtbescherming in Nederland erkend. De vereeniging zal Rijkssubsidie ontvangenhet bedrag is echter nog niet vastgesteld. Een en ander is ter kennis gebracht van de betrokken autoriteiten door den Minister van Bfnnenlandsche Zaken. De vereeniging stelt zich ten doel 1. de bevordering van de kennis, de voorbereiding en de uitvoering van maatregelen, zoomede de medewerking daaraan, tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht 2. de bevordering van de volkenrechtelijke beschermingsmaatregelen tegen den luchtoorlog in verband met internationale rechtsontwikkeling. De vereeniging tracht dit doel te bereiken door: 1. het opwekken van belangstelling voor de luchtbescherming 2. het propageeren en ondersteunen van de zelfbescherming 3. het oprichten van plaatselijke afdeelingen en studiekringen 4. het oprichten, instandhouden en oefenen van groepen van personen, die werkzaamheden op het gebied van de luchtbescherming hebben te verrichten 5. het houden van bijeenkomsten, oefeningen, demonstraties en tentoon stellingen 6. het samenwerken met-, het steunen- en raadplegen van vereenigingen en groepen, die rechtstreeks of zijdelings op hetzelfde gebied een afzonderlijke taak hebben te vervullen 7het in studie nemen van bepaalde onderwerpen 8. het geven van voorlichting en adviezen 9. het aanleggen van een bibliotheek (en in standhouden daarvan), archief en verzameling tentoonstelling materieel 10. alle andere wettige voor het omschreven doel geschikte middelen, die de vereeniging daarvoor zal dienstbaar achten. In Gasschutz und Lujtschutz October 1936 geeft Oberst-leutnant Teschner een verhandeling over evacuatie van de bevolking als 'beschermingsmiddel tegen luchtaanvallen. Hij neemt daarbij in beschouwing 1. het aantal te evacueeren personen, 2. het tijdstip, waarop tot evacuatie moet worden overgegaan en 3. het vraagstuk der transportmiddelen. ad. 1. Hierbij wordt in beschouwing genomen evacuatie van zieken uit .ziekeninrichtingen, gevangenen, schooljeugd met personeelhet onder brengen van de menschen in de omgeving. Grondige voorbereiding in vredestijd is urgent. ad. 2. Gewenscht is eenige dagen voor het uitbreken van den oorlog men verontrust er echter de bevolking mee en het is zeer goed mogelijk, dat het niet noodig blijkt te zijn. Tijdens de mobilisatie ongewenscht, aangezien een vermeerdering van werk dan vrijwel tot de onmogelijkheden behoort. ad. 3. In de eerste plaats noodig voor zieken, gevangenen en schooljeugd, v.z.v. tenminste een voetmarsch niet mogelijk is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 87