170 wat de oorlog aan de medische wetenschap en omgekeerd, de medische wetenschap aan den oorlog te danken heeft. Ondanks met Sherman millioenen van menschen den oorlog als een weerzinwekkend phenomeen van menschelijke ontaarding bestempeld willen zien, mag toch niet worden ontkend, dat de oorlog als het ware een biologi sche noodzaak is, die, zoover als onze blikken ook maar vermogen door te dringen in het schemerdonker van het verleden, de geschiedenis der menschheid geschreven heeft met bloedige letters met den oorlog werd de noodzaak geboren gewonden te helpen. Ziedaar de oorsprong van den M.G.D., welks geschiedenis zoo oud is als die van den oorlog zelf. Allereerst wijdt dan de Schrijver uit over de geleidelijke evolutie van de zeer simplicistische en gebrekkige geneeskundige voorziening der legers van vroeger tijden, toen inzicht en karakter van den hulpverleener den geheelen gang van zaken bepaalden, tot de ingewikkelde geneeskundige organisaties van thans, waarbij in tegenstelling met vroeger het medische personeel zijn geheele individualiteit heeft af te leggen om zich als onder deel in te passen in de ingewikkelde en moeilijk hanteerbare machine van den modernen Geneeskundigen Dienst te velde. Mannen als Théodoric, Ambroise Paré, Larrey en McGregor, die den stempel hunner markante persoonlijkheid gedrukt hebben op de genees kundige verzorging der legers van hun tijd, trekken aan ons geestesoog voorbij, voorafgegaan door een lange, zich in de grijze oudheid verliezende, reeks van anderen, wier namen niet bekend zijn, doch die alle het hunne hebben bijgedragen tot de verdere ontwikkeling en vervolmaking der hulp verleening op het slagveld. 3000 jaar geleden trokken volgens den papyrus Smith wondartsen met de Egyptische legers naar Klein-Azië en Homerus zingt in zijn Ileas den lof der geneeskunde, welke in het leger van Agamem non voor Troje tal van beoefenaars had. Merkwaardigerwijze maakten de Romeinen, althans gedurende de opkomst van het Romeinsche wereldrijk geen gebruik van wondartsen in hunne legers en men vraagt zich af, welk toen toch wel het lot der gewonden moet zijn. geweest. Het lijkt echter erger dan het is, want de bevelvoerders der Romeinsche legers lieten zich als regel door een, ja meestal zelfs verschillende m hun particulieren dienst zijnde lijfartsen vergezellen, die als de omstan digheden zulks toelieten en eischten, zich ook met de behandeling van zieke en gewonde soldaten onledig hielden. Het behoeft echter geen betoog, dat deze toestand alles behalve ideaal was en met de steeds grootere legers, welke noodig waren voor de pacificatie der wingewesten en de bescherming der grenzen van het onmetelijke Romeinsche rijk in de laatste eeuw a. C., werd ook de onmisbaarheid gevoeld van een beter georganiseerde genees kundige voorziening te velde. De instelling van een officieelen, door den staat onderhouden M.G.D. dateert bij de Romeinen dan ook uit de laatste eeuw a.C. evenals de oprichting der zoogenaamde „Valetudinaria", de eerste hospitalen, welke weliswaar nog in geen enkel opzicht met onze tegen woordige hospitalen vergeleken kunnen worden, doch de primitieve en gebrekkige voorloopers daarvan zijn. In de 6e eeuw p.C. ontmoeten we in Italië de eerste veldambulance, althans iets, wat zich met het hedendaagsche begrip „Veldambulance" het meeste dekt, doch spoedig verdwijnt dit blijkbaar te vroeg geboren product van een zijn tijd wel zeer ver vooruit zijnden geest spoorloos om eerst weer op te duiken tegen het einde der 16e eeuw, dus ongeveer 1000 jaar later, in het leger van Hendrik van Navarra. In de Britsche legers verschijnt de veldambulance niet eerder dan tijdens het bewind van Willem ni onder den naam van „Marching and flying hospital", doch Marlborough schaft ze wederom af en het zal tot het begin der 19e eeuw duren eer het McGregor gelukt Wellington van de noodzake lijkheid van mobiele hospitalen te overtuigen. Eenige jaren vroeger had de groote Larrey echter reeds van Napoleon weten gedaan te krijgen, dat deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 92