171 den Geneeskundigen Dienst in zijn legers naar de eischen des tijds reorgani seerde en veldambulances invoerde, die in verschillende opzichten bereids overeenkomst met onze tegenwoordige veldhospitalen vertoonen. Het zou te ver voeren den schrijver in zijn belangwekkend betoog op den voet te volgen, als hij een uiteenzetting geeft betreffende alles wat een leger te velde aan de geneeskunde en moderne hygiëne te danken heeft maar niet minder interressant is wat hij ons als pendant daarvan te vertellen heeft over den verrijkenden invloed, die de oorlogservaring op onze inzich ten ten aanzien van wondbehandeling en immuniteit gehad heeft. Het is met het oog op dit laatste vooral dat wij het artikel van Downes onze Officieren van Gezondheid ter lezing aanbevelen. Gasschutz und Luftschutz, Februari 1936. In dit tijdschrift publiceert de Duitsche gas-specialist Dr. Muntsch de resultaten zijner onderzoekingen over het gebruik van chloramine-houdende zalven als ontsmettingsmiddel der huid tegen Yperiet. Aanleiding tot het nemen dezer proevenreeks waren de moeilijkheden, waartoe onder omstan digheden de toepassing der gebruikelijke chloorkalkpap aanleiding kan geven. Voor de bereiding daarvan heeft men immers water noodig (1 deel water op 1 deel chloorkalk) en niet overal en onder alle omstandigheden is water beschikbaar. Pogingen om chloorkalkhoudende pasta's te bereiden hebben tot heden schipbreuk geleden op de slechte mengbaarheid van chloorkalk met vetten en de onvoldoende houdbaarheid van dergelijke mengsels. Muntsch nu is het gelukt een zalf samen te stellen bestaande uit 5 deelen p-Toluolsulfodichloramide op 95 deelen van een bepaald samengesteld constituens, waarmee versch bereid en na 90 dagen bewaren, bij menschen en dieren behoorlijke resultaten bereikt zijn. Genomen proeven hebben aangetoond, dat de uitwerking gelijk is aan die van chloorkalkpap en dat het mengsel door bewaren niet merkbaar in werking achteruit gaat. Het beschermend vermogen van het middel faalt echter als het mosterdgas langer dan een kwartier op de huid heeft ingewerkt. De S. komt aan het slot van zijn betoog tot de conclusie, dat zijn dichlora- minezalf boven de chloorkalkpap het voordeel heeft van eenvoudiger appli catie en grooter houdbaarheid. Gasschutz und Luftschutz, Maart 1936. Een zekere Dr. Karl Zieke beschrijft in deze aflevering een door hem samengesteld voertuig voor terreinontsmetting. De inrichting daarvan is zoodanig dat in een minimum ruimte een maximale hoeveelheid materieel (chloorkalk, emmers, beschermende kleeding voor het personeel) kan worden medegevoerd. Ondanks zijn zoo klein mogelijk gehouden afmetingen, is het echter niet mogelijk gebleken sterk oneffen terrein ermede te berijden en daarom is een speciaal geconstrueerde kruiwagen toegevoegd voor vervoer van chloor kalk naar die plekken, waar men met den wagen niet kan komen. Ofschoon ook bruikbaar in het leger is een en ander meer bestemd voor gebruik bij den burgergasbeschermingsdienst. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 93