174 landsche door vreemde, in het bijzonder It., onderdanen, ten deele kunnen tegengaan. Maarschalk Chiang Kai Shek bood na het Sianfu-incident zijn ontslag aan, hetgeen hoe zou het anders kunnen werd geweigerd. Wellicht op grond van tijdens 's maarschalks gevangenschap gedane toezeggingen, werd Chang Hsueh-liang, hoewel velen dit eischten, niet ter dood veroordeeld gratieverleening van de opgelegde straffen bleef echter uit. Intusschen zet thans Yang Hu-chen de rebellie voort na zich definitief bij de Rooden te hebben aangesloten. Van een krachtige bestrijding door de Regeering werd tot nu toe niets vernomen. De in December in Soeiyoean ingetreden rust duurde voort. „De vreemde mogendheid" ziet ongaarne een versterking van Moskou's invloeden en laat China klaarblijkelijk met rust ten einde een Roode overwinning dan wel een samengaan met die partij ter afwering van een buitenlandsch gevaar, te voorkomen. In Japan leidde het conflict tusschen ministers en parlement in tegenstelling met de aanvankelijke verwachting niet tot parlementsontbinding doch tot het heengaan van het kabinet Hirota. Dat als reden van het conflict slechts de inmenging van de militairen in de internationale politiek wordt opge geven en niet de door leger en vloot geëischte verhooging van kredieten, vindt zijn verklaring in het feit, dat de begrooting zelve nog niet in behan deling kwam. Men trekke dus niet de conclusie, dat de militaire partij een nederlaag heeft geleden de werkelijke strijd is nog niet gestreden. Voorts verlieze men niet uit het oog, dat een militaire partij als zoodanig niet bestaathet zijn leger en vloot doch vooral het leger welke de opheffing van den status quo voorstaan voor welker verwezenlijking zij een vergrooting van de weermacht noodig achten en daarmede, alsook met andere maatregelen zooals de socialisatie van enkele groote bedrijven, verbetering van de noodtoestanden ten plattelande beoogen. Juist hierdoor èn door het contact met de boerenbevolking de milicienskunnen zij op den steun van een groot deel van de bevolking rekenen duidelijk blijkt dit reeds uit de berichten omtrent een te verwachten scheuring in de poli tieke partijen als gevolg van het feit, dat een deel der leden instemt met de plannen der militairen. Dat deze zich niet bij hun eischen neerleggen, blijkt reeds daaruit, dat gnl. Ugaki, wien de formatie van een nieuw kabinet was opgedragen, hierin niet slaagde daar hij geen militair kon vinden, die onder de huidige omstandigheden genegen was, als min. van oorlog op te treden. Thans is de samenstelling van een ministerie opgedragen aan gnl. Hayashi. Overigens zie men in het feit, dat voor deze taak militairen worden aange wezen, niets abnormaals tot nu toe kwam ruim de helft van de J. min. presidenten voort uit militaire kringen. De nadruk dient dan ook veeleer te worden gelegd op de persoon van den formateur, die uiteraard zijn stempel drukt op het geheele kabinet. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 96