ad. 1. Het doorzoeken geschiedt van den rand der stad naar het centrum, iedere beschikbare sectie krijgt een bepaald gedeelte voor haar rekening, voor de uitvoering zij verwezen naar het V.P.T.L. Hoewel in het algemeen opdrachten voor leger- en politietroe- pen streng gescheiden moeten blijven, kan men bij het doorzoeken van een terrein naar kwaadwilligen, die als zoodanig niet altijd te herkennen zijn, den bijstand van de politie, die deze menschen als regel voel kent, niet ontbeeren. Toevoeging aan de cdtn. der doorzoekingsafdeelingen van bijv. een inspecteur van politie met zoonoodig eenige agenten is derhalve noodzakelijk. Aan de eigen lijke actie nemen deze politiedienaren geen deel, zij moeten zich beperken tot het geven van inlichtingen, welke zij ook ongevraagd behooren te verstrekken. Onderlinge waardeering voor beiderlei taak biedt den besten waarborg voor een goede samenwerking. ad. 2, 3 en 4. Voor den patrouillegang kan nu met 1 sie. wor den volstaan, de sterkte der patn. is een groep in de daarvoor geëigende stadsgedeelten kan het patrouilleeren per auto geschie den deze taak zou dus bijzonder geschikt zijn voor de gemot.inf. en voor wrn., maar deze zijn niet meer beschikbaar. De bewaking der bezette gebouwen wordt door een piket verricht ter sterkte van 1 a 2 brigades, zoodat daarvoor totaal één sie. wordt aange wezen. Eén sectie kan dan volledig rusten. De onderlinge aflossing dient om de 6 uur plaats te hebben, waardoor bij de diensten van de opvolgende dagen ook de uren van het etmaal, waarin de verschillende diensten door een zelfde sectie worden verricht, worden afgewisseld. ad. 5. De politie heeft tot taak, die diensten te verrichten, waarvoor slechts zeer kleine patrouilles noodig zijn, als daar zijn het bewaken van niet afgesloten huizen, winkels of pakhuizen, het bezetten van de normale posthuizen en de zorg voor het nakomen van de normale politieverordeningen. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat Kapitein D. in overleg met den Assistent-Resident en den commissaris van politie voor de eerste dagen verscherpte politie-orders heeft uitgevaardigd. (O.a. het verbod om zich zonder vergunning na het invallen van de duisternis op straat te begeven de eisch, de huizen bij donker verlicht te hebben, het verbod om zich met meer dan 3 personen te vereenigen of te vergaderen). Zijn streven is er echter op gericht deze ernstige vrijheidsbeperkingen op te heffen zoodra de omstandigheden zulks gedoogen. 226

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 116