Wij willen dan beginnen met enkele cijfers te geven van de in verschillende oorlogen geleden verliezen Het zou natuurlijk te veel tijd kosten om ook maar eenigszins volledig te zijn, maar we krijgen reeds een zeer bruikbaren indruk, als we de oorlogen van de laatste honderd jaar de revue laten passeeren. Met dergelijke enorme legers als tegenwoordig had men toen nog niet te maken maar in de Napoleontische oorlogen zijn toch ook reeds groote troepenmassa's opgetrokken. Deze hadden vaak heel erg te lijden van de verschillende besmettelijke ziekten en verspreidden deze op hunne beurt weer door geheel Europa. Russische legers brachten typhus naar Pruisen, Fransche deze ziekte naar Frankrijk. En de verliezen waren enorm. Bij het beleg van Dantzig bv. gingen 30 der troepen aan besmettelijke ziekten verloren. De burgerbevolking werd natuurlijk mede geïnfecteerd. Na den slag bij Eylau kwamen 18000 gewonden, maar tegelijkertijd een enorm aantal zieken naar Koningsbergen, met het gevolg, dat enkele weken later 6500 man van de civiele bevolking gestor ven waren aan typhus en dysenterie. Dit was dan ook geen wonder, daar de zieken niet in hospitalen, of liever de lazaretten van toen werden verpleegd, maar bij voorkeur thuis. En ook dat was weer terecht, want de toestand in de toenmalige lazaretten was meer dan verschrikkelijk In de overvolle zalen, waar geen licht maar vooral geen lucht mocht binnendringen, lagen de zieken in letterlijken zin op elkaar. Faecaal- en urine-afvoer was er niet en in alle beschrijvingen vinden we terug, dat de dooden vaak meerdere dagen lang naast de nog levenden in het zelfde bed bleven liggen, dat de lijders in hun eigen en ander vuil lagen te verhongeren en te verdorsten, doordat de ziekenverzorgers zich niet om hen bekommerden, maar zich liever rijk stalen van de gelden, voor de lazaretten uitgetrokken, zoo zelfs, dat hier en daar de mededeeling opduikt, dat de zieken de urine van zich en anderen dronkenDat de sterkste zieken zich gewelddadig kleeding, bedekking en voedsel van de zwakkeren toeëigenden spreekt van zelf en men mag wel zeggen, dat voor een zieke of gewonde de eenige kans op herstel gelegen was in een verblijf juist niet in een lazaret. Door de Franschen werden de besmettelijke ziekten overal verder verspreid. Zoo kostte de belegering van Saragossa in Spanje meer dan 42000 man aan typhus, dysenterie en vlektyphus. De armee, groot 17000 man, uitgezonden tegen Denemarken verloor, voordat er van eenig gevecht sprake was geweest reeds 40 aan vlektyphus en dysenterie Alleen Engeland bleef door zijn, in dit geval inderdaad splendid isolation, van deze verschrikkingen vrij. 228

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 118