Het vredesjaar 1811 en de eerste helft van 1812 brachten verademing en de gezondheidstoestand van gansch Europa en van de vier legers, waarmede Napoleon in den zomer naar Rusland optrok, was wel weer goed. Maar alleen reeds door de verliezen aan vlektyphus, typhus en dysenterie en andere ziekten kwam slechts het derde deel daarvan in Moskou, zonder dat er eigenlijk van eenig belangrijk gevecht sprake was geweest, daar de Russen dit steeds ontweken. In Moskou werd de toestand wat beter, maar toen de ruim 80.000 man, die Napoleon daar in October nog over had, terug moesten en zulks door de besmette etappenstreek, werd de toestand eerst recht tragisch. In Wilna lagen van de 30.000 gevangen Franschen 25.000 ziek aan typhus, cholera en wat dies meer zij. Het Beiersche korps, oorspronkelijk 28.000 man sterk, keerde met slechts 1000 man terug en de verliezen kwamen zooals gezegd, haast allen op rekening van besmettelijke ziekten. Natuurlijk woedden dergelijke plagen ook onder de burger bevolking. Zoo waren er bv. in Wilna 55.000 sterfgevallen onder de burgers tengevolge van besmettelijke ziekten in één jaar tijds In Dresden rekende men, dat elke vijfde soldaat en elke tiende burger het slachtoffer geworden was der heerschende epidemieën. Wij willen t.a.v. dit deel der geschiedenis verder volstaan met de conclusie „als door de oorlogen van Napoleon 10.000den gevallen zijn door de wapens, zijn er zeker 100.000den het slacht offer geworden van besmettelijke ziekten Bij een korten terugblik op den Fransch-Duitschen oorlog blijkt, dat ook toen, vooral in den winter van 187071 de typhus geweldig woedde. In totaal heeft het Duitsche leger toen 75.000 typhuslijders gehad, met 8700 sterfgevallen, en 38.000 dysenterie- lijders, waarvan er 2400 overleden Gedurende den Balkanoorlog zien we, dat de aanval van de Bulgaren op de Tschataldscha-linie tot staan kwam, niet door de weerkracht der Turken, maar doordat een enorme eholera- epidemie, die onder de Bulgaren uitbrak, de vechtkracht van dit leger geheel verlamde Hoe anders was de toestand in den wereldoorlog en vooral op het Westfront. Verschillende schrijvers roemen den goeden gezondheidstoestand der troepen, vermelden zelfs, dat dit verblijf in de buitenlucht den meesten veel goed doet en allerlei kantoor- ziektetjes heeft doen verdwijnen. Waaraan is dit te danken Uitsluitend aan de veel juistere kennis der ziekten, aan het veel betere inzicht in de noodzakelijke verpleging, aan de verdieping van ons weten betreffende de aetiologie der ziekten, de kennis der ziekteverwekkers en hunne biologie zoowel in als buiten het menschelijk lichaam. 229

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 119