een kortdurende sterk verminderde vatbaarheid voor cholera en typhus wordt opgewekt, zich uitend in een veel kleiner morbiditeitscijfer, zonder dat we ons goed kunnen indenken, in het hoe dit tot stand komt. Ons practisch kunnen is hier ons weten vooruit Is der medische wetenschap daarvan een verwijt te maken Geenszins. In dit opzicht varen vele wetenschappen en met name de toegepaste wetenschappen, waaronder we toch ook de medische wetenschap moeten rekenen in hetzelfde schuitje. De practijk is de theorie altijd vooruit, de techniek is altijd verder dan de wetenschap. Deze brengt op haar beurt weer een nieuwe techniek voort, welke weer een nieuwe wetenschap doet opbloeien. Een wisselwerking dus, waarbij de techniek voortschrijdt door de toepassing der wetenschap en vooraan blijft. Het is bijna niet noodig deze bewering nader toe te lichten. Op ons eigen gebied weten we zeer wel, dat we met b.v. de verklaring onzer therapieën altijd heel wat later komen, dan met de therapie zelve, maar bij technisch kunnen en technische theo rieën komt het nog veel sterker uit. Lang voor men de wet van Archimedes kende bevoeren zeewaardige schepen de zeeën. De verschillende bouwwerken uit de oudheid en middeleeuwen stellen onze hedendaagsche ingenieurs telkens weer voor raad sels en vervullen hen met bewondering. De waterbouwkundige werken der Romeinen verwekken nu nog het' grootste ontzag. De Dieselmotor werd volgens de bewering van Diesel ontworpen naar aanleiding van theorieën over verbrandingsmotoren, welke hij reeds in zijn studententijd zou hebben opgesteld. De theorie bleek later geheel foutief te zijn, de motoren goed. Zijn technisch kunnen, zijn constructief gevoel had hem geleid, ondanks ver keerde wetenschap. Stoommachines deden hun werk voordat eenige theorie zich er mede kon bemoeien. Lenzen, brillen, verrekijkers, microscopen werden geconstrueerd voordat men een goede theorie over de breking van het licht had. En zoo kunnen we doorgaan en steeds vinden, dat techniek en practijk zich door theorie en wetenschap niet van de eerste plaats laten verdringen. Vooral in de negentiende eeuw, met haar haast fabelachtigen opbloei der techniek heeft ook het wetenschappelijk denken zich geheel in technische banen bewogen en het is geen toeval, dat de wetenschappelijke denker pas dan tevreden is, als hij het natuurgebeuren zelf zal kunnen naconstrueeren, een pogen, dat bij de verklaring van de levensverschijnselen gedoemd is tot mislukking, daar het leven toch niet herleid kan worden tot een chemisch en mechanisch proces, al zal niemand het chemis- me, ja zelfs het mechanisme hierbij willen uitsluiten. 41 jaren geleden werd de wetenschappelijke wereld, op den lsten Januari 1895 opgeschrikt door een artikel in de „Revue 236

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 126