23 Augustus, Vrede van Prag, waarbij Oostenrijk Schleswig, Holstein aan Pruisen laat en 40 millioen Thaler betaalt 3 October, Vrede van Wien, tusschen Italië en Oostenrijk, waarbij Venetië aan Italië wordt afgestaan. Van deze operatiën zal ik die op het Z. operatietooneel niet behandelen, en volstaan met die tusschen de Pruisen en 'hun vijanden, waarbij derhalve Von Moltke de leiding had. 4. Het Pruisische operatieplan. Van den aanvang van de geschillen af diende Von Moltke reke ning te houden met de bescherming van de Pruisische grenzen, omdat niet met zekerheid kon worden uitgemaakt, of ingrijpen van andere mogendheden al dan niet zou plaats hebben. Zoodat eerst bij het voortschrijden van den tijd, toen daaromtrent zeker heid kwam, de oorspronkelijke plannen konden worden herzien. In den winter van 1865/66 ontwierp Von Moltke zijn eerste operatieplan. Hij ontried hierin eiken oorlog, waarbij Frankrijk en/of Rusland van den beginne af aan als vijand zouden optreden, omdat zulk een oorlog niet te winnen was. Zelfs als die beide landen in den aanvang Pruisen noodzaakten om aan zijn West- en Oostgrenzen elk 2 legerkorpsen ter bewaking achter te laten, zou het overblijvende deel van het leger niet sterk genoeg meer zijn voor den strijd tegen Oostenrijk. Dit land, dat over een leger van ruim 540.000 man beschikte, zou daarvan tegenover Italië ten minste de daar aanwezige bezettingstroepen ter sterkte van 171.000 man moeten latenrekende men verder nog op de nood zakelijkheid dat het alle depottroepen en de vierde bataljons in het binnenland zou moeten laten voor de verzekering van de orde en rust, dan zou Pruisen in Bohemen 240.000 Oostenrijkers kunnen verwachten, waarbij dan nog zouden komen de 25.000 Sachsers, te zamen dus 265.000 man1). Ais krijgsdoel van deze macht meende hij niet de verovering van het begeerde Silezië te mogen verwachten, doch eerder het neerslaan van het Pruisische leger en den opmarsch naar Berlin, welke stad slechts 6 dagmarschen van de onverdedigde en onverdedigbare Sachsische grens is gele gen. Hij meende daarom een gedeelte van het leger van huis uit te moeten bestemmen voor dekking van de hoofdstad, terwijl dan de rest van het leger in de Lausitz of in Silezië zou worden samengetrokken. 13 Augustus 17 Augustus 22 Augustus 3 September met Würtemberg, 8 millioen boete, Vrede van Berlin met Baden, 6 met Bayern, 30 met Hessen, D., 3 186 x) Deze schatting is achteraf vrijwel juist gebleken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 12