240 6. BOEKBESPREKING. JOSEF PILSUDSKI, de Groote Maarschalk, door Major Dr. W. Lipinski. A. W. Sythoff's Uitgevers Mij. N.V. prijs 1.75. Een voorwoord van H. BRUGMANS leidt den verkorten tekst van bo vengenoemde Poolsche levensschets bij het Ned. volk in, waarbij hij een parallel trekt tusschen den 80-jarigen strijd om nationale onafhankelijkheid van het Ned. volk en de worsteling van het Poolsche volk voor de her krijging van een, eens verloren geganen, gelijken status. Een worsteling, aangevangen na de bekende Poolsche deelingen, onderbroken door korte perioden van gedeeltelijke zelfstandigheid en eindigend bij het slot van den wereldoorlog. Met de laatste decennia dezer worsteling is de figuur van Maarschalk Pilsudski onafscheidelijk verbonden. Geboren in 1867 te Zulów bij Wilna als zoon van een welgesteld grondbezitter van oud adellijk geslacht, groeide hij op in het ouderlijk huis kort na den bloedigen opstand van 18631865, die een onuitwischbaren stempel op zijn psyche en geestes gesteldheid moest drukken. Haat tegen het Russische schrikbewind, een diepe en sterke liefde voor zijn volk, deze beide factoren zouden de drijfkracht vormen van zijn verderen levensloop. Dertig jaar lang bereidde hij beurtelings als ban neling, leider der socialistische en revolutionnaire beweging en organisator van de toekomstige Poolsche strijdmacht de bevrijding van het vreemde juk voor, wachtend op de kans, die, naar P. meening, zeker komen zou. En die ook kwam door het uitbreken van den wereldoorlog. 6 Augustus 1914 trekt P. te velde met de Poolsche legioenen, strijdend tegen den door P. als zwakste der 3 Poolsche overheerschers aangemerkten vijand, Rusland. Na het terugwerpen der Russen zwaait P. om. Thans richt hij zich tegen Duitschland en Oostenrijk. Het op papier stichten van het Koninkrijk Polen op 5 Nov. 1916 door genoemde machten, doch niet gestand doen door daden, brengt P. in openlijke botsing met Duitschland. Zijn verzet eindigt in de Maagdenburger vesting. Losgelaten op 10 Nov. 1918 neemt hij met zijn in stilte georganiseerde militaire organisatie de regeering te Warschau over van het ineenstortende Duitschland. Het jonge Polen is geboren. Nieuwe strijd wacht, naar buiten tegen Rusland, naar binnen tegen den ouden, herlevenden corrupten geest. Maart 1921 brengt na 2-jarigen strijd een eervollen vrede met Rusland. De staatsgreep van 12 Mei 1926 rekent met den binnenlandschen vijand af. P. weigert de dictatoriale macht en eveneens het hem door de verkiezingen toegevallen presidentschap. Hij blijft slechts Min. v. Oorlog en Insp. Gnl. der Weermacht. In de komende jaren wijdt hij zich aan de opvoeding van zijn volk. „Den buitenlandschen vijand moet mén overwinnen, het leigen volk overtuigen", aldus P.'s leus. Een innerlijk gezonde staat ontstaat. Tot slot van zijn gigantischen arbeid regelt hij de betrekkingen met het buitenland. Mj. Lipinski is er ongetwijfeld in geslaagd P. te doen uitkomen als een figuur van groot formaat. P. was een man, die niet in openbaar vertoon de vereering van een halfgod voor zich opeischte, doch wiens groote gaven van hoofd en hart tot de massa spraken. Hij vereenigde in zich de uitzon derlijke combinatie van een groot veldheer-organisator en een vooruit ziend, scherpzinnig staatsman, die de beginselen der strategie op uitnemende wijze ook op politiek gebied tot uitdrukking bracht. Voor ons militairen is dit de groote waarde van dit boek. Voor den Poolschen staat, waarvan hij de schepper is, was hij, als eens de Groote Zwijger in ons volksbestaan, de vader des vaderlands G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 130