251 Waarneming. Kap. Druène behandelt in de R.d'Art. (Sept. en Oct.) de Observatoires mobiles d'artillerie (waarnemingsladders, periscopen). Aan het zeer uitge breide historisch overzicht knoopt hij de volgende beschouwingen vast Na de eerste maanden droeg de strijd in den wereldoorlog een dusdanig langzaam karakter en was de bij.bediening reeds zoozeer aan den krijg gewend, dat de bij.cdtn. zich zonder bezwaar op groote afstanden van hun fcijn. konden opstellen op natuurlijke wgpn. In een nieuwen oorlog zullen althans in den beginne genoemde factoren niet aanwezig zijn daarnaast dient men rekening te houden met het optreden van gemot, en gemech. eenheden waartegen snel moet worden gehandeld zonder afhankelijk te zijn van lange vbn. Om deze redenen dient de bij.cdt. zich in of dichtbij zijn bij. te bevinden ter behoud van waarneming moet de vaak als ver ouderd beschouwde waarnemingsladder weder worden ingevoerd doch dan in moderneren vorm een 30 m hooge ladder, voorzien van een gepantserde wgp., gemonteerd op een tevens als werkruimte te bezigen „auto tout- terrain". Deze rijdende wgpn. behooren organiek tot het leger, worden ingedeeld bij de divn. in voorste lijn en wel in het bijzonder t.b.v. de art., welke de voorhoede steunt. In „Festlegen und Schwenkungsfehler (A.R., Oct.) behandelt kap. Scholz enkele methoden ter voorkoming van het maken van richtfouten als gevolg van verplaatsingen van den opzet. Rekening houdende met slecht zicht, duisternis, inneveling en maskeering, stelt hij een oplossing voor, welke neerkomt op een verbeterde „methode met 2 baken". Onderstaand schetsje moge e.e.a. toelichten. Het eenige bezwaar tegen het voorstel is, dat een lat met verdeelingen moet worden medegevoerd. Luchtbescherming. In het tijdschrift Luchtgevaar 1936 nr. 11 vangt G. H. van Riesen nogmaals aan met een serie artikelen op het gebied van den waarschuwings-, alarmeerings- en verbindingsdienst. De waarschuwingsdienst. Voor Indië biedt het artikel weinig aanknoo- pingspunten. Één ding is echter van belang, n.l. de meldingen van de verschillende organen moeten kort zijn, duidelijk en zeer snel worden door gegeven. In hetzelfde tijdschrift wordt door de Nederlandsche Vereeniging voor luchtbescherming, de plaatselijke organisatie van de zelfbescherming tegen luchtaanvallen behandeld. Het volgende wordt van belang geacht. Luchtbescherming is eensdeels overheidstaak. Vandaar de tot standkoming van de wet van 23 April 1936, S. 302 tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen en de uit die wet voortgevloeide uitvoeringsbesluiten (K.B. van 15 Augustus 1936, S. 347 en K.B. van 22 September 1936, S. 386). Schieten. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 141