252 Luchtbescherming is evenwel in niet mindere mate taak van de burger bevolking zelf. De wetgever heeft immers de bescherming van de burger bevolking tegen de gevaren uit de lucht niet in haar algeheelen omvang aan de overheidsorganen voorbehouden. Uitdrukkelijk is bij de totstand koming der wet te kennen gegeven, dat de uit het particulier initiatief der bevolking voortvloeiende beschermingsmaatregelen niet zouden kunnen worden gemist, m.a.w. dat de door de bevolking zelf te verwezenlijken bescherming, naast de overheidsmaatregelen een der voornaamste steun pilaren der luchtbescherming is. Wil het particulier luchtbeschermings initiatief zijn taak als stut en steun der overheid naar behooren vervullen, dan dient dit initiatief doelbewust te worden gepropageerd, georganiseerd en geleid. Dit is nu de taak van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming". Verwezen wordt naar het vorige nummer van het I.M.T., waar de taak van de N.V.L., alsmede hoe de vereeniging zich de gestelde taak denkt uit te voeren, beknopt zijn aangegeven. Voorts wordt aangegeven, dat het voor het slagen van het belangrijke werk van de N.V.L. noodig' is tot decentralisatie van de werkzaamheden over te gaan, hetgeen inhoudt het oprichten van plaatselijke organisaties. De taak van deze plaatselijke afdeelingen onder leiding en toezicht van de N.V.L. is 1. Trachten een zoo groot mogelijk aantal personen actief bij de zelf bescherming te betrekken, m.a.w. het aantal leden enz. der N.V.L. zoo hoog mogelijk opvoeren. 2. Hen, voer wie de minimum contributie ad 2.50 's jaars een beletsel tot toetreding is, in de gelegenheid stellen toe te treden, door zich te verbinden belangeloos werkzaamheden op het gebied van de lucht bescherming te verrichten. 3. De door de centrale leiding der N.V.L. gegeven voorschriften in woord en geschrift in eigen kring en naar buiten verspreiden. 4. Het beleggen van propaganda-avonden, het houden van voordrachten en lezingen. 5. Verband opnemen met het Hoofd van den luchtbeschermingsdienst en andere autoriteiten en helpen en steun verleenen bij de organisatie van den plaatselijken luchtbeschermingsdienst (werven vrijwilligers enz.) 6. Een bestuur moet worden gekozen en een afdeelingsreglement moet worden vastgesteld. 7. Zoo noodig overgaan tot het stichten van onderaf deelingen. Dit lezenswaardig artikel werd eenigszins uitvoerig behandeld, aangezien het n.dz.m. noodzakelijk is, dat ook in Nederlandsch-Indië een vereeniging voor luchtbescherming wordt opgericht (N.I.V.L.). Eveneens is in meergenoemd tijdschrift opgenomen 1. een uittreksel uit de statuten en uit het huishoudelijk reglement der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming 2. een model voor een afdeelingsreglement, welke bescheiden gebeurlijk als leidraad zouden kunnen dienen. In een artikel Luchtgevaar en Volksverhuizing behandelt Mr. L. B. Schermer (tijdschrift „Luchtgevaar" December 1936) de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen door verplaatsing en verspreiding, voor te bereiden en uit te voeren vóórdat de oorlogsomstandigheden daartoe dwingen. O.a. wordt behandeld het reeds in het vorige I.M.T. in beschouwing genomen artikel van den Luit.-Kol. Teschnereen en ander biedt geen nieuwe gezichtspunten. Aan de eerste gesubsidieerde plaatselijke vereeniging van luchtbescherming wijdt O. in het zelfde tijdschrift enkele beschouwingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 142