255 Diergeneeskundige Dienst. Gegevens uit den Italiaansch-Ethiopischen veldtocht betreffende dieren en den diergeneeskundigen dienst. In Februari 1936 waren er 314.500 officieren en manschappen en 56.000 paarden en muildieren (strijdend gedeelte) van het Italiaansche leger in Oost-Afrika. Dieren behoorende tot de Infanterie-organisatiën Gewone Infanterie Compagnie 19 muild. (Zeven in de voorste lijn voor het dragen van munitie, twaalf bij de achterhoede voor de veldkeukens, officiers- en compagnie bagage) Bataljonsstaf 12 muild. Regimentsstaf 22 Totaal per Regiment 373 Dieren ingedeeld bij de Veldartillerie organisatiën (75 mm. Houwitzers) N.B. De gevechtstreinen van de compagnieën, bataljons en regimenten waren uitgerust met draag-muildieren. Transport door dieren bij het Italiaansche leger. Trekdiensten door dieren werden in Oost-Afrika zoo goed als niet verricht. Daar waar over wegen werd beschikt, had het vervoer met motoren plaats en daar waar geen wegen waren, werden de legerbenoodigdheden aange voerd op draagdieren. Er waren drie verschillende soorten van treinen, nl. treinen uitgerust met kameelen, met muildieren en met ezels. Proeven om den groot-voetigen woestijnkameel op de hooge plateaux en den rotsachtigen bodem van Eritrea te gebruiken waren weinig succesvol. De in Eritrea thuishoorende kameel met kleine, harde voeten was daaren tegen zeer goed bruikbaardeze kon echter slechts in een beperkt aantal worden verkregen zij werden zoover zij beschikbaar waren inten sief gebruikt. Eenige duizenden kameelen werden in den Soedan aangekocht en naar Eritrea getransporteerd om te worden gebruikt in de lagere landstreken. Deze werden echter bijna allen door een epidemie buiten gevecht gesteld. De kleine inheemsche ezel was bijzonder geschikt voor het transport van legerbehoeften. Deze kleine dieren werden in draagtreinen georgani seerd en overal gebruikt voor het regelmatig vervoer van alle benoodigd- heden zooals fourages, water, munitie, steenen, enz. enz. Zij waren overvloedig te krijgen en waren in staat van het land zelf te leven, maar waren ongeschikt voor het dragen van zware lasten. Evenals in alle moderne oorlogen bleek het legermuildier nog een geschikte en productieve wijze van vervoer te zijn, waar alle andere wijzen van vervoer faalden. Vele duizenden van deze dieren waren op de hooge plateaux in gebruik. Bijna alle artillerie was op muildieren gepakt. Verschillende groepen muildier-draagtreinen opereerden geregeld in het gevechtsterrein. De meeste van deze dieren waren afkomstig uit Italië. Zij zijn kleiner en lichter, maar blijkbaar harder dam de Amerikaansche muildieren, waarvan er maar betrekkelijk weinig waren. Het Italiaansche muildier was slechts vrij goed bestand tegen het klimaat en de hoogte van Oost-Afrika, maar beter dan het Amerikaansche. Per Batterij Batterij staf Gevechtstrein 120 435 98 muild Totaal per afdeeling

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 145