259 Vergiften en tegengiften door J. D. B. Hubers van Assenraad, Militair Apotheker le klasse, van Dorp 1937, Bandoeng. Dit boekje bevat een zeer verdienstelijk overzicht van de behandeling der meest uiteenloopende vergiftigingen. Aan het slot geeft de schrijver een beknopte samenvatting omtrent den tegenwoordigen stand van het vraagstuk der gasziekenbehandeling, dat door de heldere en overzichtelijke wijze, waarop deze materie behandeld is, in de belangstelling van alle officieren van gezondheid kan worden aanbevolen. S. 8. VAN HET WERELDTOONEEL. De in Januari door Eden en Blum gehouden redevoeringen, waarin zij lieten doorschemeren, gaarne met Duitschland te willen samenwerken, indien het Derde Rijk een einde maakte aan het opzeggen van verdragen en het verder opvoeren van de bewapening, werd in begin Februari beant woord met een rede, waarin de Führer de schuldclausule, „de laatste keten aan het verdrag van Versailles", opzegde, terwijl hij tevens enkele voor waarden bekendmaakte, waaromtrent in de naaste toekomst nog weinig overeenstemming is te verwachten. Een dier wenschen had betrekking op een regeling van de minderheden- kwestie, welk vraagstuk vooral m.b.t. de Sudeten-Duitschers van brandenden aard is. Hoewel Tsjecho Slowakije reeds gunstiger regelingen terzake heeft getroffen, gaan deze naar Hitiers meening niet ver genoeg. De tweede eisch betrof de teruggave der vroegere D. koloniën. Wel gingen in verschillende landen reeds meermalen stemmen op, welke bepleiten, D. tegemoet te komen, en mengden zich in dit koor van pleitbezorgers radicale hervormers, die een herverdeeling van alle koloniale gebieden voorstelden, doch de betrokken regeeringen staan hier tot nu toe afwijzend tegenover. Voor een niet onbelangrijk deel valt zulks toe te schrijven aan de vrees voor het scheppen van een precedentniet alleen zouden Italië en Japan hierin een rechtvaardiging kunnen zien voor hun optreden in Abessynië en Mansjoekwo, doch tevens zouden andere, zich als „have not's" 'beschou wende landen (Polen en Roemenië kondigden zich reeds als zoodanig aan) hierin een aanmoediging kunnen vinden voor hun streven. Wel tracht de Volkenbond één van de aan de koloniale eischen ten grondslag liggende motieven weg te nemen, door een regeling betreffende de verdeeling der grondstoffen tot stand te brengen, doch deze zal indien zij, gezien de werkwijze van den Volkenbond, binnen afzienbaren tijd tot stand komt den onbevredigden staten nimmer al de gunstige voorwaarden kunnen bieden, welke zij beoogen en welke noodig zijn, om de betalings balans en daarmede de financiëele positie dier mogendheden, gunstig te beïnvloeden. Het baart dan ook geen verwondering, dat D. heeft bedankt voor deelneming aan de binnenkort te houden conferentie over de verdee ling der grondstoffen dit voorbeeld is gevolgd door Italië, dat in de afge- loopen maand het laatste in Ethiopië op groote schaal gevoerde verzet heeft gebroken. Ook in ander opzicht schijnen beide landen samen te zullen gaan en wel in de kwestie van het herstel van de Habsburgsche monarchie in Oostenrijk. Het merkwaardige hierbij is, dat Frankrijk en de leden van de Kleine Entente, welke mogendheden tot nu toe tegen de restauratie waren gekant, thans op grond van het vroeger door Italië aangevoerde motief, dat herstel van het vorstenhuis in Oostenrijk de totstandkoming der Anschluss en de daaruit voortvloeiende machtsvergrooting van Duitschland zou voorkomen, wel genegen schijnen te zijn, aan de restauratie goedkeuring te hechten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 149