260 In deze ietwat gespannen atmosfeer leidde het bezoek van Von Neurath aan Weenen tot incidenten, welke de stemming in de betrokken landen niet zullen verbeteren. In Spanje boekten de nationalisten een belangrijk succes door de inname van Malaga omtrent het tegen Madrid opnieuw ingezette offensief, den strijd om Oviedo en dien ter zee werden echter zoodanig tegenstrijdige berichten ontvangen, dat het niet mogelijk is, reeds thans een juist inzicht in den toestand te verkrijgen. Het overleg betreffende het vrijwilligers- vraagstuk leidde na aanvankelijk verzet van Portugal tenslotte tot de totstandkoming van een regeling, welker uitvoering weder vele mogelijk heden voor nieuwe wrijvingen in zich sluit. Bedoeld verzet, dat aan niet- officiëele Fransche zijde weerklank vond, was voornamelijk gericht tegen deelneming van Russische eenheden aan de controle-maatregelen. Deze reden kwam echter te vervallen, toen Rusland te kennen gaf, geen vlooteenheden naar de te ver van haar basis gelegen Spaansche wateren te willen zenden. Mag men de persberichten gelooven, dan zou nog een andere verklaring voor deze afzijdigheid zijn aan te wijzen, n.l. de in Rusland heerschende onrust, ontstaan tengevolge van de jongste processen. Zelfs werd melding gemaakt van verzet en onbetrouwbaarheid van het leger. Indien het echter juist mocht zijn, dat de „zuiveringsactie" is gericht tegen de door de bureaucratie veroorzaakte verwording van de Sowjetdemocratie, kan veeleer worden aangenomen, dat het leger aan de zijde van Stalin zal staan, daar ook de weermacht het eenige welvarende deel van het Russische volk die verwording schijnt moe te zijn. In China werd het Sian-fu incident opgelostde regeeringstroepen trokken zonder veel strijd Sian binnen, Chang Hsueh-liang werd in zijn burger rechten hersteld, terwijl Chiang Kai-shek ten derde male een verzoek om ontslag indiende, dat wederom werd geweigerd. Voorts kwam het derde Kwo Min Tang congres in plenaire zitting bijeen op het programma staat een bespreking van de herovering van verloren en het behoud van de andere deelen van het rijk. Betreffende dit programmapunt werd door den nieuwen Japanschen minister-president in het lagerhuis verklaard, dat Japan onder geen omstan digheden eenig deel van China zal trachten te veroveren. De regeling van de verhouding tot China blijft, niettegenstaande de door minister Hayashi aangekondigde politiek van verzoening en concessie, één van de moeilijk heden waarvoor het nieuwe kabinet zich ziet geplaatst. Verder blijkt uit het feit, dat de min. van oorlog reeds thans is vervangen, dat de militairen nog geenszins hun standpunt hebben prijs gegeven, evenmin als de politieke partijen, wier leiders, toen hun, tijdens de samenstelling van het ministerie, een portefeuille werd aangeboden op voorwaarde, dat zij voor het lidmaat schap hunner partijen zouden bedanken, weigerden, op deze voorstellen in te gaan. Het kabinet is dan ook, gelijk zijn voorganger, te beschouwen als een niet op grond van bestaande partijverhoudingen samengesteld, doch op een compromis tusschen de extreem- en de gematigd nationale richtingen steunend ministerie, waardoor het niet als „krachtig" kan worden aange merkt. Reeds de in het lagerhuis gevoerde debatten wijzen er op, dat het kabinet in de eerste plaats den strijd tusschen de opvattingen van militaire zijde en die van de burgerlijke elementen in de regeering, gesteund door de politieke partijen, zal hebben uit te vechten de door de militairen gestelde eisch tot ingrijpende administratieve hervormingen zal hiertoe meermalen aanleiding geven. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 150