en'zich te vereenigen met de Beieren of de Hessen. Tot dit laatste plan werd den 20 Juni besloten en ware het met energie uitgevoerd dan zou de doorbraak stellig succes hebben gehad,, waar de Pruisen aan veldtroepen voorloopig' niet veel meer dan een divisie konden opbrengen. Den 21 Juni marcheerde het Hann. leger dus af in de richting Eisenach, en bereikte ongehinderd Heiligenstadtden tweeden dag eveneens zonder gevecht Mühlhausen, den derden dag Langensalza. Edoch dezen dag, den 23 Juni, verscheen in het Hann. hoofdkwartier te Langensalza een Pruisisch parlementair, die namens Von Moltke de capitulatie eischte, daar de Hann. troepen aan alle zijden omsingeld waren (welke krijgslist geer» schijn van waarheid had, maar succes boekteweifeling, ver traging) Von Moltke's telegram luidde „Oberst Von Fabeck, Eisenach, Commandeur des Regts. „Gotha. „Sie haben sogleich durch Parlamentar mit dem bei „Heiligenstadt commandirenden hannover'schen General „dahin zu verhandeln, dasz derselbe die Waffen streckt, „weil er von allen Seiten umstellt sei. „Dabei ist anzufragen, ob König bei den Truppen anwe- „send. „Moltke". De eisch werd afgewezen en in plaats van nu met verdubbelde energie naar Eisenach door te breken, zond men zelf een parle mentair naar Gotha, omdat men het contact niet geheel wilde verbreken, en tevens meende op deze wijze eenige inlichtingen te kunnen bemachtigen omtrent 's vijands sterkte bij Gotha1). Den 24 Juni kwam deze parlementair terug met de mededeeling, dat hij had voorgesteld aan het Hann. leger den vrijen doortocht naar het Zuiden toe te staan, onder voorwaarde dat deze troepen dan een jaar lang niet aan den strijd tegen Pruisen zouden deel nemen. Van Pruisische zijde had men hem toegezegd, dit verzoek aan Berlin voor te leggen. Voorts had hij den indruk gekregen, dat de omgeving van Gotha sterk bezet was en men daar vast besloten was de doorbraak naar het Zuiden te verhinderen2). 190 De vraag doet zich voor of dat nu wel de taak van een parlementair was, en of men die inlichtingen niet zekerder kon verkrijgen door op te rukken Nu werd men verkeerd ingelicht en verzuimde zijn tijd. 2) In den morgen van 24 Juni bevonden zich in Gotha 6 bataljons, waarvan 4 landweerbataljons, 2 escadrons en 3 batterijen. De Pruisen hebben dus den parlementair een aardig rad voor de oogen gedraaid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 16