Eiken buitenstaander zal het duidelijk zijn, dat de Pruisen tijdwinst zochten om hun troepen uit het Noorden aan te trekken en de eenige goede oplossing zou zijn geweest geen parlemen tairs meer, maar rechttoe rechtaan naar Eisenach of Gotha door breken en zich met de Beieren vereenigen. Met een macht van 19.000 man goede troepen zou dit stellig gelukt zijnal was de verpleging van dit legertje op den langen marsch naar het Zuiden in gebreke gebleven, de discipline bleef echter uitmuntend. Dat de doorbraak goede kansen had, moge blijken uit het volgende detail. De Hann. brigade Von Bülow had haar opmarsch naar Eisenach voorloopig moeten staken vanwege de ingeleide onderhandelingen met de Pruisen in Gotha. Eigener initiatief was echter de overste Rudorff met een escadron naar Eisenach doorgereden, omdat hij meende dat het bezit van deze onbezette stad voor het verdere verloop van de actie van het grootste belang was. Bij Eisenach aangekomen bleek deze stad juist bezet te zijn door 2 per spoor uit Gotha aangevoerde bataljons onder den kolo nel Von Osten Sacken. Overste Rudorff reed nu als parlementair naar den vijand en deelde mede, dat 6.000 man met 12 vm. (dit was de eenigszins overdreven sterkte van de niet-opgerukte brigade Von Bülow) gereed stonden om de stad te bezetten, weshalve hij om noodeloos bloedvergieten te voorkomen verzocht de stad te ontruimen. Kolonel Von Sacken wees dit verzoek af, waarop de overste Rudorff mededeelde gemachtigd te zijn om de bewoners tot 15.00 gelegenheid te geven de stad te verlaten J). Hij ijlde nu terug naar den kolonel Von Bülow, die zijn initiatief goedkeurde en besloot om ondanks de uit het Hoofdkwartier bevolen rust zijn troepen naar Eisenach in beweging te zetten, doch tegelijkertijd bevelen daartoe in Langensalza te vragen. Overste Rudorff reed daartoe naar het Hoofdkwartier en kreeg van den Koning dadelijk instemming met het plan de onder handelingen met Gotha werden afgebroken en het leger bevolen naar Eisenach op te rukken. Echter kwam juist voordat de bedongen gevechtspauze van 15.00 was afgeloopen, uit Gotha via het naburige spoorwegstation een telegram binnen van den in Gotha aanwezigen Hann. parle mentair, luidende„dasz Feindseligkeiten zu vermeiden seien, 191 Hoewel de Overste Budorff hier op eigen gelegenheid den oorlog aan het winnen was, recht tegen de bevelen van het Hoofdkwartier in, bleek zijn inzicht toch volkomen juist. Overigens ziet men uit het geval, dat het den overste behalve aan „initia tief" evenmin aan brutaliteit en vindingrijkheid mangelde. Zie voor de details „Officieller Bericht über die Kriegsereignisse zwischen Hannover und Preuszen im Juni 1866, I Theil."

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 17