nachdem die in den Verhandlungen von Hannover gestellten Bedingen preuszischerseits Annahme gefunden hatten." Hoe dit telegram in de wereld is gekomen, ligt in het duister. De meeste waarschijnlijkheid heeft de veronderstelling, dat de Pruisen het telegram hebben verzonden, en dat deze krijgslist ook gelukt is. Kolonel Von Bülow, die eerst zulk een schoon initiatief had betoond, riep nu zijn troepencommandanten bijeen „in krijgsraad", en legde hun de vraag voor „of onder deze omstandigheden de aanval op Eisenach nog moest worden doorgezet Zooals ver wacht kon worden verklaarde de raad met algemeene stemmen, dat van den aanval diende te worden afgezien. Daarom sloot Von Bülow met Kolonel Von Sacken een wapen stilstand tot 25 Juni 8.00 toen 's avonds te 20.00 de Hann. opper bevelhebber luit. generaal Von Arentsschildt voor Eisenach aan kwam en meende de veroverde stad te kunnen binnentrekken, trof hij alle troepen in diepe rust aan, tegen zijn wenschen en tegen 's Konings uitdrukkelijk bevel. Den 25 Juni werden de vijandelijkheden niet voortgezet, omdat het gunstige oogenblik nu voorbij was en tal van Pruisische versterkingen waren aangerukt. Men opende de onderhandelingen in Gotha dus maar weer de wapenstilstand werd tot nader bericht verlengdPruisische tijdwinst, terwijl het Hann. leger honger leed. Overste Rudorff zou nu per spoor naar Berlin afreizen voor de verdere onderhandelingenechter weigerde generaal Vogel von Falckenstein hem door te laten, tevens mededeelende, dat hij den wapenstilstand niet erkende. Het Hann. leger trok nu weder naar het Noorden en verzamelde zich rondom Langensalza de eenige kans op een succesvol einde van den krijg was verspeeld. Den 27 Juni werd het leger in zijn stellingen aangevallen door de gemengde divisie onder generaal Von Flies, wiens 8.000 man door de Hannoveranen met een verlies van 2400 man en 2 vuur monden werden afgewezen waarmede de Hannoveranen bewezen wel te kunnen strijden. Overste Rudorff ging nu weder als parle mentair naar den generaal Von Flies om een wapenstilstand te bedingen, welke werd geweigerd. Daar Koning Georg wel inzag, dat verder verzet tot nutteloos bloedvergieten zou leiden, beval hij den opperbevelhebber om een militaire capitulatie te aanvaar den. Deze werd 29 Juni gesloten. Na inlevering van al hun wapens, uitrusting en paarden, werden de Hannoveranen naar hun haard steden teruggezonden. Tegen Kurhessen was de Pruisische operatie van zeer korten duur. In den nacht van 15/16 Juni concentreerde de Generaal Von Beyer zijn divisie aan de Hessische grens bij Gieszen en trok in den vroegen morgen het land binnen en bezette Marburg. De Hessische troepen hadden reeds de hoofdstad Kassei ontruimd en 192

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 18