2. DE GLENN-MARTIN-BOMMENWERPERS door C. GIEBEL, Kapitein der Infanterie. De L.A. heeft bij de intrede van 1937 de eerste serie bommen werpers, type Glenn Martin 139-W, op Andir in ontvangst mogen nemen. Met de aanschaffing van dit materieel wordt in de nog jonge geschiedenis van de militaire luchtvaart in Ned.-Indië een nieuw tijdperk ingeluid. Dit moge blijken uit de op 15 Dec. j.l. in de 2e Kamer door Minister Colijn gehouden rede (zie I.M.T. 1937 nr. 1 blz. 83 e.v.), waarin deze bewindsman o.a. verklaarde, dat de bommenwerpers van de landmacht bestemd zijn, om een aan valler door een massalen luchtaanval te beletten op Ned.-Indisch grondgebied een steunpunt te bemachtigen. In deze verklaring ligt besloten, dat het arbeidsveld van de L.A. wordt uitgebreid tot het geheele grondgebied van Ned.-Indië. Het nieuw aangeschafte materieel beantwoordt aan deze doel stelling. Dank zij den grooten inhoud van de benzinetanks (ruim 1700 liters) kan de Glenn Martin bommenwerper, die een leeggewicht heeft van ruim van 4000 kg, in één vlucht een afstand van circa 2000 km afleggen, indien op 3000 m hoogte wordt gevlogen met een snelheid van 275 km/u. Daarbij kan een bom- menlast worden vervoerd van 500 tot 1000 kg, afhankelijk van de te gebruiken soort van bommen. In onzen archipel zal voor het maken van vluchten over der gelijke afstanden meermalen over oerbosch en over zee op groote afstanden van de kust moeten worden gevlogen. Hoewel kans op motorstoring nimmer geheel is uitgesloten, is tegenwoordig de betrouwbaarheid van de vliegtuigmotoren tot een zoodanigen graad opgevoerd, dat het risico van het vliegen boven zee met landvliegtuigen, zelfs bij nacht, mag worden aanvaard, vooral met meermotorige vliegtuigen. Het behoort dan ook tot de uit zonderingen, dat bijvoorbeeld de dienstregeling van de K.L.M. of van de K.N.I.L. door motorstoring hapert. We mogen ons daarom gelukkig achten, dat de Gl. M.'s met dezelfde motoren zijn uitgerust als de Douglas-verkeersvliegtuigen van deze lucht vaartmaatschappij en. 194

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 20