De Wright-Cyclone motoren, waarmede de Gl. M's zijn uitgerust, behooren tot de beste motoren, welke thans op de wereld bestaan. Zij vergen echter, evenals andere hoogtemotoren, ook tijdens de vlucht, een bijzonder zorgvuldige behandeling. De vlieger dient daarvoor zorg te dragen hij beschikt daartoe over een instru mentenbord, waarop alle voor de goede bediening vereischte gegevens zijn af te lezen. En mocht al één der motoren den dienst weigeren, dan is de Gl. M. nog in staat om op den anderen motor (tot op 3000 m) hoogte te houden en de vlucht, zij het met verminderde snelheid, voort te zetten. Bij aanwezigheid van enkele vliegterreinen op onze voornaamste eilanden kan derhalve ten aanzien van het geheele. grondgebied worden voldaan aan de door den Minister in het vooruitzicht gestelde taak. Om onder alle omstandigheden dergelijke groote afstanden als vorenbedoeld te kunnen overbruggen, dient de bemanning van de Gl. M. op het gebied van navigatie terdege onderlegd te zijn. Bij vluchten over korte afstanden kan doorgaans worden volstaan met „oriënteeren", om het doel van de vlucht te bereiken d.w.z. tijdens de vlucht wordt zicht op den grond gehouden en aan de hand van de kaart voortdurend de positie van het vliegtuig- gecontroleerd. Daarbij komen de uitnemende topografische kaar ten van Java goed van pas, terwijl tevens een dankbaar gebruik wordt gemaakt van de in de practijk verworven terreinkennis. Nu ook de buitengewesten in het arbeidsveld van de L.A. worden betrokken, kan met oriënteeren alleen niet worden vol staan. In vele gebieden van de buitengewesten ontbreekt daartoe de gelegenheid boven oerboschgebieden kan men op oriëntatie betrekkelijk weinig aan. Ook bij vluchten van eenige honderden kilometers boven zee is navigeeren een vereischte, wil men de kust aan de overzijde op het gewenschte punt aanloopen. Een en ander spreekt nog meer bij nachtvluchten. Doch er is meer. De motoren van de Gl. M's. leveren de beste prestatie op minstens 3000 m hoogte op die hoogte moet dikwijls boven een wolkendek worden gevlogen, waardoor het niet doenlijk is om zicht op den grond te houden door de groote vliegsnelheid is het niet altijd mogelijk om van gaten in het wolkendek gebruik te maken vooï- oriëntatie. Dan is de bemanning, evenals bij vliegen over oerbosch en over zee alsmede bij nachtvluchten aangewezen op navigeeren,, d.w.z. op koersvliegen na drift1) en grondsnelheid in rekening te hebben gebracht. De positie van b Onder drift wordt verstaan de koersafwijking tengevolge van den wmdbeter gezegd de hoek tusschen luchtkoers en grondkoers. Bij de huidige vliegsnelheden van ten naaste bij 300 km zal een grootere drift dan 10° tot de uitzonderingen behooren, althans hier te lande. 195

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 21