het vliegtuig moet nu worden berekendbovendien kan zij door radiopeiling 2) worden vastgesteld. Voor goed geoefende bemanningen zijn onder slechte weers omstandigheden bij het navigeeren geen grootere koersfouten te verwachten dan 5°, indien van radiopeiling geen gebruik wordt gemaakt. Voor kleine vluchtafstanden zijn deze fouten van weinig beteekenis. Voor groote afstanden zouden dergelijke fouten, indien door slecht weer a.a. onvoldoende gelegenheid tot oriënteeren bestaat, tot bedenkelijke koopjes kunnen leiden, zelfs tot verlies van het vliegtuig. Door radiopeiling kan het risico van navigatiefouten worden veronzijdigd. Daarmee kan tot op den graad nauwkeurig de richting worden bepaald, waarin een vliegtuig zich ten opzichte van een grondstation bevindt. Wordt terstond na elkaar gepeild op 2 verschillende stations, dan is, indien de richtingen elkaar onder een gunstigen hoek snijden, de plaats van het vliegtuig bekend, waarna grondsnelheid en drift op het reeds afgelegde traject zijn af te leiden en voor het verdere deel van de vlucht in rekening kunnen worden gebrachthetgeen ten goede zal komen aan de nauwkeurigheid van de verdere navigatie. Met een beperkt aantal radiopeilingen (telkens op 2 of meer stations) kan dus worden volstaan, om ook onder ongunstige omstandigheden het doel te bereiken en overigens gedurende de geheele vlucht op elk gewild oogenblik de positie van het vliegtuig te berekenen. Voor de uitvoering van opdrachten zuilen onze militaire vlieg tuigen als regel in patrouille- of hooger verband moeten optreden. De navigatie heeft dan plaats in het commandovliegtuigde volgvliegtuigen hebben slechts hun voorman te volgen. De Gl. M.-vliegtuigen zijn uitgerust met een radiostation voor lange- en korte golf. Met de lange golf kunnen onder gunstige omstandigheden afstanden worden overbrugd, die ongeveer gelijk zijn aan den actieradius van het vliegtuig. De korte golf dient voor interne berichtenwisseling tusschen de vliegtuigen van de formatie. Bovendien is in elk vliegtuig een telefoon-installatie aanwezig, met behulp waarvan de leden van de bemanning on derling gesprekken kunnen voeren. Uiteraard kan de lange golf ook tot andere doeleinden dan radiopeiling worden benut. Van de grondstations kunnen weer berichten worden opgevangenbovendien kan het vliegtuig bijzondere waarnemingen betreffende den vijand desgewenscht per radio verzenden. De voordeelen, welke de radio verschaft, kunnen pas geheel tot hun recht komen, indien zij door gerou tineerde handen wordt bediendluchtvaartradio is een vak op zich zelf. In dit opzicht zullen aan de vliegtuigbemanningen hooge 2) C.q. ook peiling op bijv. boven het wolkendek uitstekende bergtoppen. 196

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 22