een derde mitrailleur, waarmede in voor- en zijwaartsche richting en omhoog kan worden gevuurd. Naar onze verwachting zal deze mitrailleur in het luchtgevecht minder tot vuren komen dan de beide achtermitrailleurs, althans bij tegenstanders, wier aanvals- bewapening uit een vaste voorbewapening staat. Behalve de vlieger, die uiteraard aan het stuur moet blijven, treedt de geheele bemanning van 4 personen in het luchtgevecht als mitrailleurschutter op. De bommenrichter of bommenwerper bedient den voormitrailleur, de radiotelegrafist (telefonist) den bodemmitrailleur, terwijl voor bediening van den bovenachter- mitrailleur een man aan boord moet zijn, die tijdens de vlucht tevens dient zorg te dragen voor bewaking van den rug van den bommenwerper. Zonder deze bewaking zou de bommenwerper aan verrassing zijn blootgesteld. Bovendien is er aan boord plaats voor een vijfden man. In deeling van een vijfden man aan boord van de commandovlieg tuigen zou het voordeel kunnen hebben, dat de patrouillecom mandant van bijkomstige werkzaamheden kan worden ontlast, hetgeen aan de leiding van de patrouille ten goede zal komen. We zouden onvolledig zijn, indien we niet op enkele zaken nog de aandacht vestigden. De snelheid van de Gl. Martins kan worden opgevoerd dan wel verminderd dank zij een intrekbaar landingsgestel, de veranderlijke spoed van de propellors en de landingsklappen. Door het intrekken van het landingsgestel wordt de luchtweerstand belangrijk verminderd, hetgeen snelheid en klimvermogen ten goede komt. De propellors draaien bij den start en tijdens het klimmen met kleinen spoedzoodra vol doende hoogte is gewonnen, worden de propellors gesteld op grooten spoed. Het verstellen van den spoed is te vergelijken met het overschakelen van een auto van lagere op hoogere versnelling. De landingsklappen worden gebruikt bij de landing, teneinde ae landingssnelheid tot een minimum terug te brengen. In den vleugel zijn waterdichte schotten aangebracht, dank zij welke het mogelijk is om bij eventueele noodlanding op het water (met ingetrokken landingsgestel) het vliegtuig drijvende te houden. Zoo noodig kan de bemanning zich redden met behulp van opvouwbare rubberbooten, die aan boord kunnen worden medegenomen. Met de Gl. M. is de L.A. een vliegtuig rijk geworden, dat uit munt door degelijkheid van afwerking, betrouwbaarheid en mili taire uitrusting en zich uitnemend leent tot de taak, welke in den aanhef werd aangeduid. De daaraan verbonden uitbreiding van het arbeidsveld van onze luchtstrijdkrachten brengt voor de geheele L.A. belangrijke consequenties mede. 199

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 27