(de oorsprong O in het nomogram). Het bezwaar van recht- streeksche omrekening der graden in straalduizendsten zal o.a. zijn, dat geen ronde getallen worden verkregen, hetgeen het inter poleeren lastiger maakt. Voor artilleristische doeleinden zou het dan ook aanbeveling verdienen het nomogram rechtstreeks te construeeren in straalduizendsten en daarna te laten drukken. Al deze wijzigingen zijn van ondergeschikt belang en brengen geen wijziging in den grondslag van het nomogram. De gebruiks aanwijzing zou mede een kleine verandering ondergaan. Punt 1 zou moeten luiden „Bepaal eerst de indexcorrectie. Meet daarna op de gebruikelijke manier de zonshoogte (zons- middelpunt) Punt 2„Leid af cp in kaartkilometers voor de plaats en d in graden voor het tijdstip van waarneming. Herleid de gemeten zonshoogte tot ware zonshoogte door aftrek der refractie." Punt 3 enz. enz. Punten 11 en 12 vervallen. VI. OPMERKING. Onze bedoeling met de gegeven uiteenzetting is, zooals in de inleiding reeds werd aangestipt, te wijzen op een nomogram, dat reeds jarenlang bij den Top. Dienst wordt gebruikt en waar mede steeds zeer gunstige resultaten werden en worden ver kregen. Waar bij het wapen der artillerie de nauwkeurigheid, o.a. van plaatsbepaling in het terrein, azimuthsbepaling van richtbases enz., en snelheid samen dienen te gaan, en het be schreven nomogram n.o.m. perspectieven opent voor genoemd wapen hebben wij gemeend, deze publicatie niet te mogen na laten. Een nadere beoordeeling eventueel na toetsing in de practijk laten wij overigens gaarne aan belanghebbenden over. Het zal duidelijk zijn, dat het nomogram, al is daar niet verder op ingegaan, mede geschikt is voor azimuthsbepaling met behulp van sterwaarnemingen. 216

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 44