binnengaan. Dank zij de handgranaten, welke bij deze brig, nog aanwezig zijn, is het pleit nu spoedig in ons voordeel be slecht. Kapitein D. wordt door den cdt. van de 1ste sie. opmerkzaam gemaakt op het zwaaien met een blauwe vlag nabij het meest westelijke pakhuisook ziet hij dat aldaar een witte vlag is uitgestoken. De verzetspartij heeft zich aldaar schijnbaar niet erg prettig gevoeld en heeft zich overgegeven, waarop het gebouw onmiddellijk door de gvgp. van de gemot.inf. is bezet. Thans rest nog het verzet in het station en het W. daarvan gelegen pakhuis te breken. De afstand is te groot om met hand granaten te werken. Teneinde de stootgroepen in de gelegenheid te stellen de gebouwen te naderen, doet kapt. D. de kmn. van de sien. in de gebouwen opstellen en wordt het vuur geopend inmiddels wordt de reserve aangetrokken, welke opdracht krijgt de 3de sie. af te lossen en den aanval op het station uit te voeren. Onder dekking van dit vuur, waardoor het vuur van de verzets partij geheel wordt onderdrukt, naderen de stootgroepen. Nadat ook hier enkele handgranaten zijn geworpen geeft de verzetspartij zich over (17.10). Wanneer kapitein D. de situatie opneemt blijkt hem, dat hij bij de actie drie dooden en 10 gewonden (waarvan 4 ernstig) heeft gekregen van de verzetspartij zijn 25 man gedood terwijl 80 man, waarvan 18 gewonden, zijn gevangen genomen. Later blijkt dat hier niet de hoofdleiders van het verzet bij zijn, deze zijn 15.15 door een afd. Wr. neergeschoten, toen zij de stad trachtten te ontvluchten en op een eersten aanroep niet halt hielden. Het is intusschen 17.30 de troepen zijn reeds 20 uur in touw en hebben rust noodig bovendien moet aan de verpleging gedacht worden. Ook moeten maatregelen worden getroffen voor den nacht. Alvorens hiervoor echter maatregelen te nemen geeft Kapitein D. het volgende bericht telefonisch door aan C. Inf. XX te A 2-inf. XX. B, 2-11-36, 17.45. Bericht nr. 1. 1. Het verzet te B is gebroken, het laatste bolwerk van de verzetspartij het station en omliggende gebouwen is in onze handen 200 man gevangen genomenaan eigen zijde 3 dooden, 4 ernstig en 6 licht gewonden bij verzets partij 25 dooden en 18 gewondenveel geweren, munitie en blanke wapenen buit gemaakt. 2. Gedurende den nacht wordt gepatrouilleerd in de stad en omgevingbij het aanbreken van den dag zal worden 222

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 50