En omdat Von Bismarck wist, dat hij bij de verwezenlijking van zijn groote doel, de vorming van één vereenigd Duitsch Rijk, op den tegenstand der kleine dynastieën zou stuiten, welker zelf standig bestaan werd bedreigd, wenschte hij zelfs hun openlijke vijandschap bij de wapenbeslechting zou deze van weinig betee- kenis zijn, en men behoefde dan „later" met hunne belangen niet veel omslag te maken. Inmiddels ging het gekrakeel tusschen de Oostenrijksche en Pruisische gevolmachtigden in de Elbe-hertogdommen lustig voort, en werd de toon der conflicten met den dag scherper. Dit bracht de Oostenrijksche en Pruisische Souvereinen er toe den 14 Aug. 1865 in Bad Gastein een verdrag te sluiten, dat een stellige Pruisische overwinning beteekende. Zonder de artikelen van het verdrag op te sommen kwam het er op neer, dat Pruisen voorloopig Schleswig zou besturen en Oostenrijk Holstein, terwijl nog vele andere wenschen van het Pruisische programma werden ingewil ligd. Het voornaamste was echter, dat het besluit van den Duit- schen Bond nu ook openlijk door Oostenrijk werd gedeponeerd. Natuurlijk bleek ook het Verdrag van Gastein doelloos, omdat nu eenmaal het gemeenschappelijke bestuur der Elbe-hertogdom men eens en op eenigerlei wijze tot een einde zou moeten komen. En omdat Pruisen de landen wilde confisqueeren en Oostenrijk dat onder geen voorwaarde wilde toestaan, bleef de verhouding uiterst gespannen. De diplomatieke nota's tusschen Pruisen en Oostenrijk werden steeds feller, zoodat de oorlog onvermijdelijk werd. Aan Pruisische zijde zocht men daarom naar bondgenooten en men vond er een van hooge waarde Italië, welk land zich verbond om in geval van oorlog den gemeenschappelijken vijand Oostenrijk aan te vallenterwijl beide partijen plechtig overeenkwamen zonder toestemming van de ander geen afzonderlijke vrede noch een wapenstilstand te sluiten. In Maart 1866 was dit verbond in kannen en kruiken het heeft zijn deugdelijkheid bewezen. Oostenrijk zocht en vond zijn bondgenooten in de kleine landen van den Duitschen Bond, welker kracht evenwel gering was, terwijl verscheidene door hunne ligging als enclaves van Pruisen ook niet van beteekenis konden zijn. En Frankrijk Von Bismarck was er in geslaagd dat land rustig in slaap te sussen waarbij hij steun vond in Frankrijk zelf, dat fijn speelde en overtuigd was, dat Pruisen tegen Oostenrijk een volslagen nederlaag tegemoet ging. Frankrijk zou dan tegen dat de slagen te hard gingen vallen als bemiddelaar optreden en zich voor die hulp vergoeding zoeken in het Rijnland. Reeds in Februari 1866 begon Oostenrijk zijn oorlogsvoorbe reiding, wetende dat de mobilisatie en de concentratie van zijn leger zeer veel tijd vergden. Toen die maatregelen al te opvallend 179

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 5