„Maatregelen ter geruststelling van Italië „het Schleswig-Holsteinsche geschil „en de kwestie van een reorganisatie van den Duitschen Bond, „als door Pruisen gewenscht „dit alles, voor zoover het van belang was voor de internatio- „nale verhoudingen." Kans op vrede bood deze conferentie natuurlijk niethoogstens kon zij het conflict localiseeren tot de drie eerstgenoemde landen (zie: Spanje 1936/37). Pruisen en Italië zegden hunne mede werking toeOostenrijk slechts onder voorwaarde, dat onder geen beding mocht worden gesproken over gebiedswijzigingen (waarmede het bedoelde dat van het afstaan van Venetië aan Italië, wat stellig ter sprake zou komen, geen kwestie kon zijn). Deze beperkende bepaling van Oostenrijk maakte de conferentie onmogelijk, zoodat Frankrijk, Engeland en Rusland mededeelden, hun voorstel te hebben ingetrokken. En zoo zal het niemand verwonderen, dat op 14 Juni 1866 de Duitsche Bond zijn even roemloos als noodzakelijk einde vond. In de op 11 Juni bijeengeroepen Buitengewone Bondsvergadering stelde Oostenrijk voor om de Bondsarmee met uitzondering van de Pruisische korpsen te mobiliseeren en ter beschikking te stellen voor de executie van het weerbarstige Pruisen. Dit land beantwoordde het voorstel met een gelijkwaardigen vuistslag door een reorganisatie van den Bond voor te stellen, waarvan art. 1 luidde „Het Bondsgebied bestaat uit die Staten, welke voorheen „tot den Duitschen Bond hebben behoord, met uitzondering van „de Keizerlijk Oostenrijksche en de Koninklijk Nederlandsche landsdeelen Waar dus Oostenrijk den Bond uitnoodigde om tegen Pruisen te velde te trekken, stelde Pruisen voor om Oostenrijk uit den Bond te verwijderen (weliswaar tevens Holland, doch dit land wenschte niets liever Den 14 Juni kwam, ondanks het Pruisische protest, de stemming over het Oostenrijksche voorstel. Het werd met 9 tegen 6 stemmen aangenomen de stemming was curieus VOOR stemden TEGEN stemden Curie 1 Oostenrijk 3 Bayern 4 Sachsen 5 Hannover 6 Würtemberg Curie 7 Baden 8 Kurhessen 9 Hessen-Darmstadt 181

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 7