4. In Sachsen blijft eene divisie van Generaal v.d. Mülbe. Generaal Herwarth marcheert den 20. naar Stolpenden 25. zijn dan bij Gitschin 150.000 man vereenigd. 5. Het He leger houdt door een offensief bij Neisze en Grulich minstens twee Oostenrijksche korpsen vast, en deboucheert met twee korpsen. Uit dit besluit blijkt, dat Von Moltke met Elbe- en Ie legers van de LaUsitz uit tot den aanval wilde overgaan, nog vóór Bene- dek zijn troepen kon hebben vereenigd. Van het He leger wilde hij reeds twee korpsen naderbij brengen maar hij meende, dat het nog te vroegtijdig was om reeds het geheele leger van den Kroonprins naar het Westen (over het Riesengebirge) te doen deboucheeren, omdat hij een aanval van Benedek's hoofdleger van Olmütz uit naar Opper-Silezië nog geenszins uitgesloten achtte. Den 22 Juni hadden nadere berichten de vrees voor een Oos- tenrijkschen aanval naar Opper-Silezië goeddeels opgeheven en zond Von Moltke aan beide legers het volgende telegram „Berlin, den 22 Juni 1866, nam. „Zijne Majesteit beveelt, dat beide legers Bohemen binnen rukken en zich vereenigen in de richting van Gitschin. „Het VI A.K. blijft bij Neisze beschikbaar." Dit telegram werd toegelicht in een uitvoerige directive, uit welke ik 3 punten zal aanhalenen wel de volgende a. Met het oog op afstanden, wegennet en spoorwegen is de richting op Gitschin aangewezen, ten behoeve van de ge beurlijke vereeniging der beide legers. Daarmede is natuurlijk niet bedoeld, dat dit punt onder alle omstandigheden moet worden bereikt, doch hangt dit eer van den loop der gebeurtenissen af. b. De Legercommando's zullen van het oogenblik af, waarop zij tegenover den vijand staan, de hun toevertrouwde legeraf- deelingen naar eigen inzicht en naar den eisch der omstandig heden gebruiken, waarbij echter steeds ook den toestand bij het nevenleger in 't oog is te houden. Door voortdurende onderlinge gedachtenwisseling zal wederzij dsche ondersteu ning worden mogelijk gemaakt. c. (Alleen voor het Ie leger). Daar het zwakkere lie leger de moeilijke taak toevalt van deboucheeren uit het gebergte, zal, zoodra het verband met de troepen van Generaal Her warth'is tot stand gekomen, het Ie leger vóór alles de plicht hebben door snel oprukken de crisis te bekorten. 271

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 11