272 Ik acht deze leidende gedachten zeer mooi geformuleerd. Von Moltke schetst hier een beeld van de te verwachten operatiën, zonder daarbij de legercommandanten in details te binden. Of een leger moet oprukken, standhouden dan wel uitwijken kan alleen in het Groote Hoofdkwartier worden uitgemaakt, omdat alleen daar de coördinatie in de bewegingen der drie gescheiden legergroepen kan worden overzien zoodra echter de legergroepen voor den vijand staan worden zij onvoorwaardelijk vrijgelaten. Ten einde Von Moltke's wijze van leiding nog iets verder uit te beelden, laat ik hier volgen den brief, welken hij den 24 Juni als nadere toelichting schreef aan den stafchef van het He leger, den Generaal-maj oor Von Blum enthaleen zeer aantrekkelijke wijze om zich als diensthoofd van den generalen staf in quasi particuliere brieven met de hooge officieren van den dienst te verstaan, zoolang mondeling onderhoud niet mogelijk is. En het ligt voor de hand, dat een dergelijke gedachtenwisseling alleen mogelijk en aanbevelenswaardig is, als de onderlinge verstand houding bij het dienstvak vriendschappelijk en correct is, en beide partijen steeds voor oogen houden, dat de beteekenLs van hunne brieven nimmer kan wezen om buiten de commandanten om te critiseeren of te intrigeeren, doch zij uitsluitend de bedoeling heeft om, in losser vorm dan het officieele schrijven gedoogt, hun diepste gedachten te uiten. „Berlin, den 24 Juni 1866. „Ge zult uit mijn officieelen brief van 22 dezer (de directive. SI.) „zoowel als uit mijn telegram hebben opgemaakt, dat het aantrekken „van het VI korps geheel wordt overgelaten aan het Legercommando „ik acht dien maatregel zelfs zeer doelmatig en hoop, dat de schijn- „manoeuvre der Oostenrijkers, de opmarsch naar Glatz, voor U een „welkome aanleiding is geweest. Een offensieve tegenstoot van Grulich „naar Hohenstadt zou zeer werkzaam zijn, en U wellicht bij Nachod „verlichting verzekeren. - Het Ve korps heeft daar een zware taak „de flankdekking van het geheele leger. Het kan licht gebeuren, dat „Generaal Steinmetz naar het Noorden op Braunau moet uitwijken. „Het Gardekorps zou die opname moeten verzekerenzorgt Gij „slechts voor de juiste en correcte leiding „Met de berichten omtrent den vijand is het ondanks alle moeite „slecht gesteld. Wordt het bericht bevestigd, dat de Oostenrijkers „zich bij Jung-Bunzlau vereenigen, dan zou de concentratie van ons „leger verzekerd zijn, als uit beide richtingen snel wordt opgerukt. „Een groote beslissing is op handen, God zal ons niet verlaten „Ik kom bijna niet meer in bed, sedert gisteren avond onder handelen wij met het Hannoveraansche leger over een capitulatie. „Zwakke afdeelingen van bijeengeraapte bezettingstroepen hebben tot „nu toe een gewelddadige doorbraak naar Eisenach en Gotha ver anderd. De Hannoveranen tellen 18.000 man met 54 vuurmonden. „Falckenstein heeft ongeveer 40.000 man achter hen verzameldik „heb alles gedaan om voor hen 't een en ander bij elkaar te brengen, „doch stoot daarbij op groote moeilijkheden, hoop echter morgen „zoo sterk te zijn, dat wij elke voorwaarde kunnen eischen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 12