„De Koning heeft dan binnen acht dagen Noord-Duitschland ver overd. Sachsen kunnen wij in de eerstvolgende dagen licht weer „kwijt raken, maar dat schaadt niets want de beslissing valt in „Bohemen. Een Sachsisch-Beiersche inval in Sachsen zal mij niet „op een dwaalspoor brengen de Beieren zullen, zoodra wij met „Hannover klaar zijn, spoedig genoeg het noodige in eigen huis te „doen krijgen. „God zij met U." Op het oogenblik, waarop de Pruisische legers de grenzen van Bohemen gingen overschrijden, was de wederzijdsche dislocatie als volgt Pruisen Elbe-leger, VIII A.K. aan den pas van 14 Div.-VII A.K. Schluckenau, Ie leger, IV A.K. 1 jj TGCiitGrcol. bij Zittau, III A.K. linkercol. richting Friedland, Beide legers te zamen sterk 138.000 man He leger, I A.K. bij Schömberg, V. A.K. tusschen Glatz en Reinerz, Garde A.K. 15 km N. van Glatz, VI A.K. op marsch van Neisze naar Glatz, Dit leger was sterk zonder VI A.K. 90.000 man, met het VI A.K. 125.000 man. Oostenrijk Iser-leger, 1 A.K. Brigade Kalik bij Münchengratz en Sachs. A.K. Jung Bunzlau aan de 1 Cav. Div. Iser Dit leger was 60.000 man sterk en stond onder bevel van Graf Clam-Gallas Hoofdleger, 6 A.K. bij Neustadt, (15 km O. v. Jo- sephst.), 8 A.K. bij Jaromierz, 2 A.K. bij Josephstadt, deze groep te zamen sterk 90.000 man 4 A.K. bij Königinhof, 10 A.K. bij Arnau, drie Cav. Divn., het geheel te zamen sterk 170.000 man voorts nog het 3 A.K. in opmarsch N. van Pardubitz naar Königgratz. Overziet men den toestand op de schets, dan blijkt de taak van Clam-Gallas om de dubbele overmacht van de Pruisische Ie en Elbe-legers een belangrijke vertraging op te leggen zeer moeilijk, hoewel niet onuitvoerbaar. Daartegenover schijnt de taak van het Hoofdleger van Benedek veel eenvoudiger, omdat de korpsen van 273

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 13