Graaf Clam-Gallas, die tot dat tijdstip met uiterst vage instruc ties was gelukkig gemaakt, kreeg nu het te laat was (tusschen 14.00 en 15.00 op 26 Juni) opeens een zeer stellig beveltot eiken prijs Turnau en Münchengratz behouden wat zeker geen lichte taak was, vooral niet nu Turnau reeds was gevallen. Clam besloot nu te elfder ure om, daar passieve verdediging van een 15 km breed front te weinig kansen bood, de linie vóór de rivier te verdedigen, nl. op de hoogten bij Liebenau. Dit plan was zeker niet slechtalleen het was er nu te laat voor Nog in den nacht van 26 Juni gingen zijn troepen op marsch en bleek dat de rivier overgang bij Podol ook reeds door de Pruisen was bezetna hevige straatgevechten in het dorp moest op 27 Juni te 2.00 het dorp in Pruisische handen worden gelaten. Hiermede waren dus reeds 2 van de 3 Iser-overgangen in 's vijands handen en bleef Clam nog slechts de overgang bij Münchengratz over. Verdere verdediging aan de Iser had derhalve geen zin en kon slechts den terugtocht nog meer bemoeilijken maar zijn opdracht luidde zoo stellig, dat hij besloot om toch nog bij Münchengratz stand te houden. Geen wijs besluit, denkt ge Lezer Maar hoe oordeelt ge dan over het gevolgGraaf Clam-Gallas gearresteerd en naar Wien voor den Krijgsraad gevoerd Toch was een terugtocht niet meer te vermijden en hiertoe besloot Clam dan ook den 28 Juni over te gaan, terwijl sterke achterhoeden bij Münchengratz den afmarsch zouden dekken. En het is net geluktden 28 Juni begon de Pruisische aanval, welke door de achterhoeden juist 4 uren lang kon worden weerstaan, wat voor de hoofdmachten echter genoeg was om te ontkomen. Ook de Sachsers werden te zelf der tijd door Herwarth uit Hühnerwasser verdreven. Alles ging nu terug naar Gitschin. Gaat men den opmarsch van deze Pruisische legers nauwgezet na, dan vormt zich de indruk, dat met wat meer doorzetten en wat meer avontuur, de geheele Oostenrijksche Isergroep had kunnen worden afgesneden. Het schijnt echter dat Prins FRIED- RICH KARL verwachtte, dat Benedek zich met zijn hoofdleger tegen de Pruisische noordgroep zou wenden, in welk geval voor zichtigheid geboden was en inderdaad is dit ook een van de vele (niet uitgevoerde) plannen van Benedek geweest. In Gitschin, waar nog steeds geen gemeenschappelijk bevel was geschapen, en zoowel Clam als de Sachsers bevelen van Benedek kregen, ontving de Sachs. Kroonprins in den loop van 28 Juni het bevel om Gitschin te verdedigen, terwijl hem tevens werd bericht, dat het 3 A.K. daar den 29 Juni zou aankomen, en den 30 d.a.v. nog drie andere legerkorpsen van Miletin naar Turnau zouden oprukken. Opwekkende tijding, welke er op wees, dat nu inderdaad een ernstige aanval op het Pruisische Ie leger zou 275

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 15