worden uitgevoerd. Uitvoerbaar was dit plan stellig en kansen op succes bood het ookmaar bij Benedek wisselden de plannen elkander voortdurend af, zonder dat er ooit een tot uitvoering kwam. De Pruisen vielen de sterke stelling bij Gitschin met het II en III A.K. aan, in twee door onbegaanbare bergen gescheiden groepen het III A.K. had den frontaanval, terwijl het II A.K. rechts zou omvatten. Zooals verwacht kon worden hep de front- aanval vrij spoedig vast, daar slechts 4 regimenten gelijktijdig voorwaarts konden gaan tegen de 12 regimenten met 100 vm. van den tegenstander. Maar in plaats van dat deze nu door een tegenaanval blijvend succes trachtte te verkrijgen, bleef hij met zijn overmacht in spanning den loop der gebeurtenissen volgen, en liet het aan twee regimenten over om de omtrekkende manoeuvre van het Pruische II A.K. af te wijzen. Deze twee regimenten hielden moedig stand en daar de avond reeds naderde kon elk oogenblik het beloofde 3 A.K. op het slagveld verschijnen. De toestand was dus ernstig maar niet hopeloos Te 19.30 kwam evenwel van Benedek het bericht, dat het 3 A.K. niet zou komen, dat de beweging der drie andere korpsen naar Turnau evenmin zou doorgaan, en dat Clam en de Kroonprins moesten terug trekken op Horzitz en Miletin onder vermijding van elk gevecht tegen overmacht. De terugtocht was nu onvermijdelijk geworden en in den nacht van 29/30 Juni gingen de Oostenr. en Sachs, troepen onder veel verwarring in Zuidelijke richting terug. Opmarsch van het Pruisische lie leger. Het leger van Kroonprins FRIEDRICH had de moeilijkste opdrachthet was het zwakste van beide hoofdgroepen (vier korpsen I, Garde, V en VI) en moest door drie, ver uiteen gelegen bergpassen door het Riesengebirge Bohemen binnen rukken. Hier was dus voor Benedek's zes rondom Josephstadt gegroepeerde legerkorpsen een schitterende gelegenheid om met een onweerstaanbare overmacht de drie Pruisische colonnes een voor een te verslaan. Dit plan heeft Benedek ook werkelijk gekoesterd; maar hij was niet de man om een daartoe strekkend besluit te durven nemen.1) Reeds zijn uitgangsopstelling met één legerkorps op elk van de drie invalswegen (6 A.K. op den weg naar Nachod, 4 A.K. op den weg naar Braunau, en 10 A.K. op den weg naar Liebau) en 276 1) En toch was Benedek een ervaren en krachtig troepenofficier en moedig tacticus Voor de verklaring van dit verschijnsel moge ik verwijzen naar Hoofdstuk I van deze serie (I.M.T. 1934, Nr. 10, blz. 935 e.v.), en wil ik uit Von

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 16