Oostenrijksche succes behaald (verliezenPruisen 42 Off. en 1250 man; Oostenrijkers 196 Off. en 1586 man Von Gablentz (10 A.K.) kreeg nu van Benedek bevel om op 28 Juni rechtsaf te marcheeren, de „ergens" tusschen de colonnes Steinmetz en Bonin oprukkende overige Pruisische troepen te vertragen, en zoo mogelijk ook nog de 6 en 8 A.K. bij Skalitz bij te springen, die het tegen Von Steinmetz hard te verduren hadden. Deze omvangrijke opdracht van Benedek aan één korps, dat zoo juist een moeizame zege had bevochten bij Trautenau, dat zelf in elk geval toch nog het ongehinderd teruggenomen korps Von Bonin tegenover zich had, en dat nu nog 2 nieuwe taken er bij kreeg, getuigt wel van een gebrekkige leiding in het Oostenrijksche Hoofdkwartier. Wel beloofde Benedek om Gablentz te steunen met het 4 A.K. uit Königinhof, doch dan dringt zich toch de vraag op, waarom hij de 2 nieuwe taken niet aan dat 4 A.K. op droeg In feite is de steun van het 4 A.K. dan ook bepaald gebleven tot één Brigade, welke tot overmaat van ramp door een misverstand nog op de verkeerde plaats werd opgesteld. Thans de middelste Pruisische colonne (Garde A.K.), die den 26 Juni van Braunau uit Bohemen binnenrukte zonder tegenstand te ondervinden. Den 27 Juni hoorde men bij Qualitsch rustende, het gevechtsrumoer bij Trautenau, en bood de commandant van de le Div. zijn steun aan, welke zooals ik hierboven aangaf niet werd aanvaard. De divisie ging nu verder naar Eipel waar bivak werd betrokken. De 2e Div. was langs een meer zuidelijk loopenden weg opgemarcheerd naar Kosteletz waar gebivakkeerd werd, nadat met het V A.K. verband was opgeno men het verband met I A.K. was na den terugtocht van Trau tenau verloren gegaan. Prins AUGUST VON WÜRTTEMBERG (Garde A.K.) besloot nu om allereerst het I A.K. te ontlasten door voorwaarts te gaan in flank en rug van Trautenau, waardoor hij dus in botsing moest komen met het Oostenr. 10 A.K., dat immers bij zijn rechts- afmarsch de „ergens" opereerende Pruisen moest vertragen. Dit leidde den 28 Juni tot de gevechten bij Burgersdorf en Soor1), waarbij het 10 A.K. beslissend werd verslagen de resten (50 weken in wanordelijke vlucht in Westelijke richting terug. Gablentz' voornaamste fout is geweest, dat hij zich op zijn flank- 280 1Zie I.M.T. 1935, Nr. 2, blz. 140. In ditzelfde terrein bij Soor behaalde Koning FRIEDRICH den 30-9-1745 met 23.000 Pruisen een van zijn schoonste overwinningen op de 33.000 Oostenrijkers van KARL VON LOTHRINGEN, waarbij het Grenadierbataljon Von Wedell met bijna 80 verliezen on- vergankelijken roem behaalde. Meer dan 120 jaren later hebben de beide Garde Gren.btns. van het Kaiser Franz Gren.Regt. (van de le Garde Div.) door hunne heldhaftige opoffering als rechterflankdekking (verliezen 2/3 der Off., 1/3 der minderen) het gevecht ten gunste der Pruisen beslist.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 20