marsch van Trautenau naar het Zuiden niet voldoend tegen het Oosten heeft gedekt (opgehelderd), waardoor hij in dit zeer heuvelachtige terrein verrassend werd overvallen. Hierbij komt nog, dat de tot steun toegezegde Brigade van het 4 A.K. had gemeld Neuschlosz en Prausnitz te hebben bezet. Nu zijn er twee plaatsen Prausnitz, nl. Prausnitz Kaile (ZO. van Soor) dat Gablentz „meende", en Ober-Prausnitz (ver naar het Westen gelegen), en waar de Brigade werkelijk „stond", maar dat als dekking van den flankmarsch van het 10 A.K. waardeloos was.1) Den 29 Juni ging de le Garde Divisie tegen den middag vooruit naar Königinhof aan de Elbe, welke plaats mèt de brug tegen een verlies van 68 man werd bezet. Korte nabeschouwing van de operaties tot 1 Juli. Gaan wij de actie aan weerszijden nog even in 'tkort na, dan blijkt, dat Benedek als leider in alle opzichten gefaald heeft. Van zijn Noordgroep (Clam) kon hij geen overwinningen ver wachten tegen de dubbel overmachtige Pruisen wel vertraging, al is die dan ook niet groot geweest. Met zijn hoofdleger rondom KöniginhofJosephstadt, dat onder zijn directe leiding stond, was dit echter anders Hij was hier overmachtig in aantal en wist bovendien, dat het Pruisische He leger door eenige ver uiteengelegen defilees Bohemen moest binnenrukken. Hier dus had hij alle kansen op succes in eigen handsnelle detachementen ter opheldering en vertraging in de passen, en de overige vijf a zes korpsen bijeenhouden en daarmede de invallende colonnes één voor één slaan was waarlijk geen hek sentoer geweest. In plaats daarvan heeft hij alle drie Pruisische colonnes stuk voor stuk met gelijke krachten (één korps) opge vangen, en zijn overige korpsen als het misliep weer eén voor één ingezet om de geleden schade te herstellen. Het Pruisische Hoofdkwartier was tot den 30 Juni in Berlin gebleven, wat voor de leiding van de operatiën in Noord Duitsch- land gewenscht scheen. Het had door zijn directiven aan de legercommandanten op duidelijke en stellige wijze aangegeven hoe de aanvangsoperaties gedacht waren, het aan hen overlatende om die operaties tot een goed einde te voeren. Dit neemt echter niet weg, dat Von Moltke met spanning vooral de moeilijke operaties van het leger van den Kroonprins volgde. Die spanning b Terecht merkt Dragomirow in zijn boek (blz. 173) op„Gablentz „war zum Theil an der Catastrophe, die ihn betraf, selbst schuld, denn "er hatte am 27-sten gar keine Maszregeln ergriffen, urn sich zu ueberzeugen, „dasz Prausnitz-Kaile wirklich besetzt sei. Im Kriege kommt es aber nicht „blosz darauf an, Anordnungen zu treffen oder um dieselben zu bitten, „sondem es ist auch unumganglich nöthig, sich zu ^überzeugen, dasz das „Angeordnete auch wirklich ausgeführt worden ist." 281

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 21