284 vereenigen,1) om daarna gezamenlijk zijn stelling van Sadowa frontaal aan te vallen. Toen Prins FRIEDRICH KARL op 2 Juli te 16.30 terugkeerde in zijn Hoofdkwartier, na eene bespreking in het Gr.Hdkw. te Gitschin over de situatie, en waar men was overeengekomen dat de korpsen op 3 Juli een rustdag konden houden omdat nu ver wacht werd, dat Benedek zich achter de Elbe tusschen Josephstadt en Königgratz zou opstellen, het toelaatbaar was om de vermoeide troepen een dag rust te geven, vond hij een gansch andere situatie dan die, welke als basis in Gitschin was aangenomen. Van de voorste troepen in Horzitz was namelijk bericht ont vangen, dat van 8.00 tot 15.00 een sterke Oostenrijksche colonne uit het Oosten naar Lipa (aan den grooten weg ZO. van Sadowa) was getrokken, welke colonne op een sterkte van 30.000 tot 35.000 man werd geschat. Verd'ere berichten lieten geen twijfel over dat tusschen Elbe en Bistritz minstens de Oostenrijksche 1, 3, 4 en 10 A.K. en de Sachsers stonden, terwijl tevens bleek dat detachementen op den rechteroever van de Bistritz waren vooruitgegaan. De vraag was nu slechts welke bedoeling had die concentratie? een aanval op het Ie leger, dat het meest nabij stond Terecht nam Prins FRIEDRICH KARL dit ernstigste geval aan, en hierop grondde hij zijn besluit om nog in den nacht van 2/3 Juli voor uitgeschoven stellingen aan de Bistritz te doen bezetten, waarin zij zoowel een Oostenrijksche aanval zouden kunnen opvangen, als wel zelf ten aanval konden oprukkenaan het onder zijn bevelen staande Elbe-leger beval hij om zoo vroeg als maar eenigs- zins mogelijk was van Smidar op te rukken naar Nechanitz om den vijandelijken li.vl. te bedreigen. Tevens zond hij zijn stafchef naar het Gr.Hdkw. om te verzoeken, minstens één korps van het He leger tegen den Oostenr. re.vl. aan te zetten. Den 2 Juli te b Inderdaad heeft het Von Moltke moeite gekost om de legers „tactisch" gescheiden te houden op 30 Juni en 1 Juli „(Telegram tijdens de reis) Kohlfurt, 30 Juni 1866, 12.45. „Die Zweite Armee hat sich am linken Ufer der oberen Elbe zu „behaupten, ihr rechter Flügel bereit, sich dem linken der vormar- „schirenden Ersten Armee über Königinhof anzuschlieszen." Den 1 Juli ontving Von Moltke een telegram van den Kroonprins, mel dende, dat het I A.K. de Elbe zou overschrijden en naar Miletin marcheeren, en dat den 2 Juli de rest van het leger van den Kroonprins zou volgen. „(Telegram van v. Moltke) Schlosz Sichow, 1 Juli 1866, 13.15. „Nach gestrigem Chiffre-Telegramm soli sich Zweite Armee am „linken Ufer der oberen Elbe behaupten. War dasselbe noch nicht „eingegangen, oder welche Gründe haben zum Beschlusz geführt, „mit ganzer Armee auf rechtes Ufer zu gehen Voor alle zekerheid telegrafeerde hij enkele uren later nog eens aan den stafchef, Gnl. Von Blumenthal.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 24