285 23.00 kwam de berichtofficier in Gitschin aan en onmiddellijk overzag Von Moltke den toestand, keurde de besluiten van Prins FRIEDRICH KARL goed, en beval aan den Kroonprins niet met één korps doch met zijn geheele leger in ZW. richting tusschen Bistritz en Elbe ten aanval voorwaarts te gaan. Den 3 Juli te 4.00 kwam deze directive bij den Kroonprins aante 7.00 waren de troepen in den marsch Hieronder volgt de directive aan den Kroonprins, die ik weer geef om te laten zien, hoe Von Moltke niet schroomde zijn ver keerde inzichten onmiddellijk en volledig prijs te geven, zoodra de feiten hem de dwalingen daarvan deden inzien Gitschin, 2 Juli 1866, 23.00. „Ingevolge bij het Eerste Leger ingekomen berichten is de vijand „ter sterkte van ongeveer drie korpsen, welke echter nog verder „versterkt kunnen worden, tot voorbij het Bistritz-vak bij Sadowa „opgerukt, en is daar een treffen met het Eerste Leger morgenvroeg „te verwachten. „Het Eerste Leger staat volgens bevel morgen 3 Juli te 2.00 „mettwee divn. bij Horzitz, een bij Milonitz, een bij Cerekwitz, „twee bij Pschanek en Briskan, en het cav. korps bij Gutwasser. „Uwe Koninkhjke Hoogheid wille dadelijk de noodige bevelen geven „om met alle krachten ter ondersteuning van het Eerste Leger tegen „de rechterflank van den te verwachten opmarsch des vijands te „kunnen oprukken, en daarbij zoo spoedig mogelijk in te grijpen. „De heden namiddag onder andere omstandigheden gegeven bevelen „dezerzijds zijn thans niet meer van kracht." Het tactische verloop van den slag op 3 Juli zal ik verder niet tot in bijzonderheden behandelen. Wie belangstelt in de studie van machtige tactische operaties, kan ik Königgratz ten volle aanbevelen. Het is een epos In korte lijnen geschetst is het verloop als volgt geweest Bij slecht weer en harde regens bleven de troepen van het Pruisische le leger in hunne stellingen doch toen de verwachte vijandelijke aanval uitbleef, gingen zij voorwaarts naar de Bistritz waar te 8.00 de aanval met kracht werd ingezet tegen het uiterst sterke front van Benedek's stelling. Deze even krachtige als moeilijke aanval hield niet alleen de hoofdkrachten van Benedek bij Sadowa vast, doch leidde tevens zijn aandacht af van de tegen zijn beide flanken oprukkende legers van den Kroonprins en generaal Von Herwarth. Het gelukte Prins FRIEDRICH KARL met drie divn. de Bistritz te overschrijden, doch daarna bood een aanval op de amphitheatersgewijze oploopende stelling weinig kansen meer het bleef hier een even hardnekkigen als bitteren strijd. Tegen 10.00 kwam de legergroep Herwarth bij Nechanitz in gevechthij drong de Sachsers en het 10 A.K. terug naar Prim en Problus.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 25