Doch beslissingen konden van deze twee legergroepen niet komendie moest het leger van den Kroonprins brengen. Dit leger, dat een marsch van ongeveer 5 uren moest afleggen om het slagveld te bereiken, had een zeer zware taak, omdat het sterk geaccidenteerde terrein en de moerassige overgangen van de talrijke riviertjes-mede door de regens den marsch uit zonderlijk bemoeilijkten. Tusschen 14.00 en 15.00 hadden de korp sen van het He leger na zware gevechten echter de Oostenrijksche hoofdstelling bij Rosberitz en Chlum genomen. Tegen 16.00 waren de Oostenrijkers, aan 3 zijden ingesloten, in wanordelijken terug tocht naar Königgratz. Tijdens den slag heeft Von Moltke slechts één bevel laten uitgaan „Bei Sadowa, 3 Juli 1866, 13.45. „Kronprinz bei Ziselowes. Rückzug der Oesterreicher nach „Josephstadt abgeschnitten. Es ist von gröszter Wichtigkeit, „dasz das Korps des Generals v. Herwarth auf dem ent- „gegengesetzten Flügel vorrückt, wahrend im Centrum die „Oesterreicher noch Stand halten." De vervolging door het Pruisische Cav.korps eindigde onder de kanonnen van Königgratz. De verliezen aan beide zijden waren zwaar Oostenrijkers 16230 dooden en gew., 21700 gevangenen, 174 vm. Pruisen7900 1800 Benedek werd afgezet, Von Henickstein en Krismanic in arrest gesteld en in Wien voor den Krijgsraad gebrachteen jammerlijke oplossing na een verloren slag, welks verlies toch stellig niet alleen de schuld was van enkele hooge bevelvoerders Er werd een wapenstilstand gevraagd, welke Pruisen terecht weigerde. Onder het gras was namelijk een addertje verscholen in den Franschen Moniteur van 5 Juli kon men het volgende lezen „Er is een gewichtig besluit genomen. Nadat de Keizer „van Oostenrijk de eer zijner wapens in Italië heeft hooggehouden, „stemt hij in met de door Keizer Napoleon den 11 Juni voorge stelde plannen, en draagt Venetië over aan den Franschen Keizer „en aanvaardt diens tusschenkomst om den vrede te herstellen. „Keizer Napoleon heeft zich gehaast om aan dit verzoek tegemoet „te komen en heeft zich rechtstreeks tot de Koningen van Pruisen „en Italië gewend om een wapenstilstand te verkrijgen." In ge woon Hollandsch beteekende dit bedrogje dus „Oostenrijk, dat „uit overwegingen van groot-Duitsch belang Venetië nooit aan „Italië heeft willen afstaan, geeft dat gebied waar het overwinnend „is opeens prijs, via den in Italiaansche zaken nog steeds mede- „sprekenden Napoleon III, om aldus zijn legers uit Italië vrij te „krijgen en samen te trekken tegen het gehate Pruisen." 286

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 26