Voor Pruisen was de toestand nu moeilijk geworden. Natuurlijk was er maar één goed plan, naar Wien oprukken en daar de vrede dicteeren Jammer genoeg kon Pruisen tegen Napoleon's verzoek geen al te straffe houding aannemen, omdat het geheele Pruisische leger in Bohemen was gebonden en een Fransche militaire inmenging fataal kon worden. Pruisen moest zich dus matigen, met een beminnelijken glimlach het voorstel ontvangen, de besprekingen openen, zich met Italië verstaan en in middels de Pruisische colonnes snel naar Wien verder laten rukken (De straf voor zijn politieke inmenging kon dan voor Napoleon III tot 1870/71 bewaard blijven In volledige wanorde waren de Oostenrijksche troepen den 3 Juli naar het Zuiden gevlucht en was het contact met de Pruisen verbroken. Men heeft den Pruisen verweten, dat zij op 4 Juli de vervolging niet krachtig hebben mgezet en deze na een rustdag tot 5 Juli hebben verschoven. Theoretisch beschouwd, is dit na tuurlijk juist. Men bedenke echter wat deze jonge militie van 25 Juni tot 3 Juli (in 9 dagen dus heeft gepresteerd en zij dan mild in zijn critiek. Tusschen 12 en 15 Juli bereikten de Pruisen de lijn Briinn Olmütz tusschen 17 en 19 Juli de lijn GaunersdorfAspern Wilfersdorfgemiddeld 50 km N. van Wienvoor 20 Juli was de lijn WolkersdorfWagram bevolen. Den 21 Juli onderbrak een wapenstilstand voor 5 dagen de verdere actie en werden de vredespreliminairen ingeleid a. Oostenrijks territoor blijft ongewijzigd (behalve Venetië). b. De Keizer erkent de oplossing van den Duitschen Bond, en stemt in met een nieuwen Bond zonder Oostenrijk. c. De Keizer staat zijn rechten op Holstein en Schleswig af aan den Koning van Pruisen. d. Oostenrijk betaalt 40 millioen thalers oorlogsschatting. e. Het Koninkrijk Sachsen blijft als zoodanig bestaan. Den 23 Augustus werd op deze basis te Prag de vrede ge- teekend. (Wordt vervolgd). MEDEDEELING. De Algemeene Vergadering bedoeld in artikel 25 van het Huishoudelijk Reglement der Vereeniging zal plaats hebben op 28 April 1937 om 6 uur n.m. in de bibliotheek van het D.v.O. te Bandoeng. 287

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 27