2. MUNITIEVERBRUIK BIJ DE MITRAILLEURS door N. J. M. A. HUIJSMAJNTS, Kapitein der Infanterie. (Met een bijlage, los bijgevoegd). In het Oct.nr. van het I.M.T. van 1936 is een formule aangegeven, waarmede op eenvoudige wijze kan worden berekend, welke de munitieinzet zal dienen te zijn om een doel, dat met mitrailleur- vuur zal worden bestreden, te vernietigen of neer te drukken. Hoewel de toepassing van bedoelde formule zeer groote ver eenvoudiging met zich brengt, kleeft er toch nog het bezwaar aan, dat er „gerekend" dient te worden. Teneinde aan dit nadeel te ontkomen is een nomogram samengesteld, met behulp waarvan men in staat is, met enkele eenvoudige manipulatiën, onmiddellijk den munitieinzet te bepalen in gevallen, waarbij een treffer percentage van 33 wordt geëischt. Het monogram bestaat uit een viertal schaaldragers nl. B, D, P, A en een hulpdrager (H). Op den eersten en tweeden schaaldrager (B en D) zijn verdee lingen aangebracht, welke verdeelingen verband houden met de breedte en de diepte van een doelenterrein (uitgedrukt in meters) op den vierden schaaldrager zijn verdeelingen aangebracht, welke aangeven den afstand van de mitrailleuropstelling tot het doelen terrein (uitgedrukt in hm), terwijl de derde schaaldrager ver deelingen heeft, vermeldende de in te zetten munitiehoeveelheid (uitgedrukt in banden) De hulpdrager is geplaatst tusschen den eersten en tweeden schaaldrager. Op welke wijze wordt nu de munitieinzet bepaald Eerst dient te worden opgemeten de breedte (B) en de diepte (D) van het doel (beide afmetingen uit te drukken in meters). Vervolgens worden verdeelingen van den eersten en tweeden schaaldrager opgezocht en wel op den eersten schaaldrager de verdeeling, welke overeenstemt met het aantal meters, dat het doel breed is, en op den tweeden schaaldrager de verdeeling, welke overeenkomt met het aantal meters van de doeldiepte. De twee gevonden verdeelingen worden met behulp van een liniaal a.a. verbonden. Deze verbindingslijn zal den hulpdrager (H) in een punt snijden. 288

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 28