worden gewoekerd om bij eventueele verbreking der verbindingen met het moederland en het buitenland, de strijdkrachten zoo lang mogelijk van het noodige te kunnen blijven voorzien. II. DE TAAK DER INTENDANCE IN VREDESTIJD. De werkzaamheden van het dienstvak der intendance in vredes tijd dienen in de eerste plaats gericht te zijn op den arbeid, welke in oorlogstijd van dit dienstvak zal worden gevraagd. Daarnaast zal de intendance de in vredestijd aanwezige troepen van het noodige hebben te voorzien, waarbij zij echter op andere wijze kan en moet te werk gaan dan in oorlogstijd. Zoo zijn de aanschaffingen in vredestijd gebonden aan een uit gebreid complex van voorschriften en bepalingen, met het doel misbruiken zooveel mogelijk tegen te gaan en de voor den lande meest voordeelige voorwaarden te kunnen bedingen. In oorlogs tijd daarentegen zal de ontwrichting van het economische leven strenge toepassing der administratieve bepalingen niet meer toe laten, terwijl de omstandigheden tot snel handelen dwingen. Ook het onder normale omstandigheden zeer intensieve toezicht der Algemeene Rekenkamer op het materieele beheer zal in oorlogs tijd veel van zijn waarde moeten inboeten. De intendance is voorts gebonden aan de toegestane begrootings- credieten, welke op de meest economische wijze moeten worden aangewend, terwijl wellicht verschillende door de Regeering vast gestelde crisismaatregelen (o.a. steunorders) het dienstvak in de vrijheid van aanschaffen beperken. Wij onderscheiden de taak in vredestijd in a. De voorbereiding voor de oorlogstaak. b. Oefeningen. c. Voorzieningen en voeding. d. Materieel beheer. Ad. a. Voorbereiding voor de oorlogstaak). Hiertoe rekenen wij 1. Voorbereiding van de mobilisatie van het dienstvak der inten dance, overeenkomstig de door den Legercommandant gegeven algemeene beginselen en richtlijnen (mobilisatie-regeling intendance, oorlogsindeeling personeel, e.d.). 2. Voorbereiding voor de beschikbaarstelling van die intendance goederen, welke noodig zijn om het te mobiliseeren leger uit te rusten overeenkomstig de voorschriften (bagagetreinen, mili tie, landstorm, depots). Deze goederen zijn derhalve op de verschillende mobilisatiecentra direct benoodigd (oplegging der zg. mobilisatie-voorraden). 3. Voorbereiding voor het bijeen brengen van de intendance goederen, welke noodig zijn om het leger na mobilisatie (ge- 293

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 33