Intendanten uitgewerkt terwijl de werkzaamheden, betrekking hebbende op de samenstelling van voorschriften weer geheel tot de taak van den Hoofdintendant behooren. Aan de voorbereiding voor de oorlogstaak wordt door het dienst vak der intendance thans veel zorg besteed. Het is een sterk op den voorgrond tredend gedeelte harer taak, hetgeen niet anders dan een verblijdend verschijnsel kan worden genoemd. Immers een in oorlogstijd goed functionneerende verplegings dienst is voor het strijdende leger van groote waarde. Een goed georganiseerde intendance kan den Algemeenen Bevelhebber nagenoeg geheel ontlasten van de zorg voor de verpleging zijner troepen. Deze dienst zal echter in oorlogstijd met allerlei onvoor ziene moeilijkheden hebben te kampen. Wat op dit gebied kan worden voorzien, wat tevoren kan worden geregeld en voorbereid, moet ook tot in details zijn geregeld, opdat onvoorziene moeilijk heden tot een minimum beperkt blijven en de goede gang van zaken zooveel mogelijk verzekerd zij. Ad. b. Oefeningen.) Ook dit gedeelte van het intendancewerk verheugt zich sedert de laatste jaren meer dan vroeger in de belangstelling. De ver antwoordelijkheid voor de verpleging eener troepenmacht berust immer bij den A.B., zie A.T.V. I pt. 437 (1). Indien hij over intendancepersoneel beschikt, kan hij zich op het gebied der verpleging doen voorlichten en kan hij de uitvoering van den verplegingsdienst in zijn vollen omvang aan dit personeel over laten. Hieraan zit voor een troepenmacht van eenige beteekenis heel wat vast. Men denke bijv. aan de verscheidenheid van de voor de bereiding van een eenvoudigen rijstmaaltijd benoodigde ingrediënten, aan de verschillende landaarden, aan de beperkte hulpmiddelen voor de bereiding der maaltijden, aan de geringe vervoercapaciteit van de bagagetreinen bij de manoeuvres, aan den vaak zeer slechten toestand van wegen en bruggen, aan de beperkte mogelijkheden tot het verkrijgen van versche groenten en aan de financiëele grenzen, waaraan men bij de voeding is gebonden. Het verplegen van troepen op groote schaal is een werk, dat men theoretisch goed onder de knie moet hebben en dat overigens door veelvuldige practijk moet worden geleerd. Hoe meer men aan de intendance gelegenheid geeft op dit gebied ervaring op te doen, des te meer kan men verwachten dat dit dienstvak ook in oorlogstijd de verpleging der troepen naar be hooren zal kunnen verzorgen. Ook al kan de practijk bij de oefeningen niet steeds zoodanig met de werkelijkheid in over eenstemming worden gebracht als wenschelijk is, toch leert een Intendant hiervan veel en is de manoeuvre-verpleging een onmisbaar element voor zijn practische vorming. 295

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 35