Het is daarom een zeer verblijdend verschijnsel, dat in de laatste jaren bij de hoogere troepencommandanten het streven merkbaar is, waar mogelijk (bij oefeningen in grooter verband) aan de intendance de taak op te dragen, waarvoor zij bestemd is. Bij de voorbereiding voor de groote oefeningen wordt de ver pleging onder de oogen gezien en met de leiding besproken, verkenningen worden uitgevoerd, terwijl vrijwel zonder uitzon dering gedurende eenige achtereenvolgende dagen de oorlogs toestand gehandhaafd blijft en de verplegingsdienst op oorlogsleest blijft geschoeid. Op deze wijze wordt niet alleen aan de intendance gelegenheid gegeven zich practisch voor haar oorlogstaak te bekwamen, doch zal ook de staf vertrouwen krijgen in hetgeen dit dienstvak op het gebied der troepenverpleging kan presteeren en zal deze op den duur die taak met een gerust hart aan haar overlaten. Aldus wordt de juiste samenwerking tusschen de beide dienstvakken verkregen, welke uiteindelijk slechts ten goede kan komen aan den troep en aan een goede troepenleiding in het algemeen. Wij kunnen niet nalaten hierbij aan te teekenen, dat de troepen verpleging bij groote oefeningen een arbeid is, welke veel aan trekkelijks heeft. Er valt voor een manoeuvre-intendant veel voor te bereiden vóór den aanvang der oefeningen, maar er valt nog veel meer te regelen en te organiseeren gedurende de oefe ningen, vooral als de verplegingsdienst nog niet „loopt". De we tenschap, dat de zorg voor de dagelijksche voorziening van eenige duizenden in het terrein verspreide menschen en eenige hon derden paarden geheel aan hem is toevertrouwd, doet hem het verantwoordelijke van zijn taak ten volle beseffen en spoort hem aan zijn uiterste krachten in te spannen om deze zoo goed mo gelijk te vervullen. Ook op theoretisch gebied is verbetering ten goede merkbaar. Bij kaderoefeningen en belangrijke oefeningen op de kaart wordt de verpleging niet meer vergeten. Al moet hier ook het belang rijkste deel van den intendancearbeid n.l. de uitvoering der ver pleging achterwege blijven, toch zijn deze oefeningen van zeer veel nut voor de officieren der intendance, omdat zij hierdoor op de hoogte blijven van den algemeenen gang van zaken bij een gevecht, nieuwe inzichten op dit gebied leeren kennen en de routine in het werken in een staf (bevelstechniek) daardoor blijven behouden. Ten slotte worden bij dergelijke oefeningen vaak onderwerpen besproken van algemeen militair belang en wordt het contact tusschen intendance- en troepenofficieren er door bevorderd. Ad. c. (Voorzieningen en voeding De intendance stelt de noodige verplegingsartikelen ter be schikking van de troepen. 296

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 36