Deze stelregel geldt in oorlogstijd zoowel als in vredestijd. In vredestijd is zij hierbij echter gebonden aan de algemeen geldende bepaling, dat de aanschaffingen moeten geschieden door middel van openbare aanbesteding (art. 31 der Indische Comptabiliteits wet). Zulks brengt mede, dat de wijze waarop de intendance in vredestijd haar verschillende voorzieningen bewerkstelligt, niet anders dan overeenkomstig de aanbestedingsvoorschriften kan zijn. De'ze voorschriften zijn bindend en laten, behoudens onder bijzondere omstandigheden, geen afwijking toe. Aangezien het aanbestedingsreglement geldt voor alle landsdiensten, is voor de toepassing daarvan geen speciale kennis van intendance dienst noodig, al behooren de officieren der intendance uiteraard dit voorschrift theoretisch van a tot z te kennen en onder diverse omstandigheden te kunnen toepassen. Waartoe is dan op dit gebied intendance-kennis vereischt Deze is noodig le. om de legervoorziening in vredestijd in haar vollen omvang te kunnen leiden (Hoofdintendant) 2e. om te kunnen vaststellen, aan welke algemeene voorwaarden deze voorzieningen moeten voldoen, daarbij rekening houden de met militaire belangen (Aanbestedingskantoor D.v.O.) 3e. om te kunnen vaststellen, aan welke bijzondere voorwaarden elke voorziening op zich zelf heeft te voldoen, in verband met de plaatselijke omstandigheden (gewestelijke dienst der intendance) Het spreekt vanzelf dat, om te voldoen aan den onder le genoemden eisch, de leiding van het dienstvak dit vraagstuk geheel dient te beheerschen. Zij moet op de hoogte zijn van de economi sche mogelijkheden hier in Indië ten einde te bepalen wat hier kan worden aangeschaft en wat uit Nederland dient te worden besteld en zij moet bekend zijn met handelsgebruiken, prijsschom- melingen, aanvaardbare en niet-aanvaardbare keuringseischen zij bepaalt in algemeenen zin den opbouw van de voor den Lande voordeeligste leveringscontractenzij weegt de resultaten van plaatselijk gehouden aanbestedingen tegen elkaar af, wikt en weegt omtrent bedongen prijzen en beslist ten slotte omtrent het verleenen van goedkeuring, dan wel het doen houden van heraan bestedingen. Zij stelt de algemeene eischen, waaraan de te leveren artikelen moeten voldoen, vast, verstaat zich met diverse takken van in dustrie omtrent de mogelijkheden tot aanmaak, doet verschillende proeven nemen en bepaalt de standmodellen voor verschillende artikelen, waaraan de leveranciers en de keurders zich hebben te houden. Het behoeft wel geen nader betoog, dat de intendance hiertoe geheel op de hoogte dient te zijn van de nooden en behoeften van den troep en van de eischen, welke uit militair oogpunt aan 297

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 37