verbruiksartikelen, kleeding en uitrusting dienen te worden gesteld. Een goed georiënteerd en met kennis van zaken geleid dienst vak, dat elk jaar voor vele miljoenen heeft aan te schaffen, kan op dit gebied zeer vruchtbaren arbeid verrichten en door een oordeelkundige inkoop-tactiek den Lande tonnen besparen. De vaststelling van de algemeene eischen, waaraan de verschil lende artikelen moeten voldoen, eischt bekendheid met technologie en warenkennis, terwijl voor het bepalen van bijzondere eischen, waaraan een bepaalde leverantie moet voldoen, grondige kennis van plaatselijke toestanden en omstandigheden noodig is alsmede begrip van de voorwaarden, waaraan uit militair oogpunt moet worden voldaan. Uit het bovenstaande blijkt, dat met betrekkingen tot de aan schaffingen de intendance niet alleen technisch en economisch behoorlijk moet zijn georiënteerd, doeh dat voortdurend contact met den troep onmisbaar is en veelvuldig overleg met andere takken van dienst (Centraal Kantoor voor de Statistiek, Depar tement van Economische Zaken, Gevangeniswezen, Landbouw- voorlichtingsdienst e.d.) noodig is. Het contact met den troep kan plaats hebben bij besprekingen, meerdaagsche oefeningen, kleedinginspecties, menage-inspecties, enz. Elke gelegenheid moet worden benut om waar te nemen wat nuttig kan zijn, wat verbe tering behoeft, wat practischer of eenvoudiger kan worden geregeld, terwijl eventueel hieruit geboren voorstellen, na zorg vuldige overweging ter kennis van de Legerleiding kunnen worden gebracht. Ten aanzien van de voorzieningen legt de intendance zich der halve de volgende vraag voor Hoe kunnen binnen de grens der toegestane begrootingscredieten op de meest economische wijze de voor het leger noodzakelijke aanschaffingen op verplegings- gebied worden bewerkstelligd en welke zijn de eischen, waaraan de aan te schaffen artikelen moeten voldoen om voor de (strij dende) troepen het meeste rendement op te leveren. Een bijzondere plaats onder de voorzieningen neemt de zorg voor de voeding der troepen in. Er is hier echter een belangrijk verschil met de in oorlogstijd gevolgde werkwijze. De taak der intendance is in oorlogstijd beëindigd, zoodra de ter beschikking gestelde levensmiddelen aan den troep (de verplegings-officieren) zijn overgegeven. De zorg voor de voeding (d.w.z. het verdeelen der levensmiddelen over de compagnieën, de bereiding en distri butie van het eten) berust in handen van de troepencommandan ten. Hoewel deze gedragslijn ook in vredestijd in algemeenen zin wordt gevolgd, is de werkwijze der intendance hier toch anders. Behalve sommige voedingsmiddelen, welke zij in haar magazijnen voorradig heeft (rijst, conserven), verzorgt zij de totstandkoming 298

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 38