van plaatselijke leveringsovereenkomsten voor de voornaamste levensmiddelen (de z.g. groote vivres). Overigens laat zij de aanschaffing van het verder benoodigde over aan de troepen commandanten (menagecontract, vrije inkoop). Wel stelt zij de grenzen vast, waarbinnen de kosten der voeding moeten blijven. Deze grenzen houden verband met de hoeveelheden voedingsmid delen (d.w.z. hun calorische waarde), welke volgens de moderne voedingsleer voor de instandhouding van het onder militaire omstandigheden werkende individu noodig zijn. Op grond van deze hoeveelheden en de aanschaffingsprijzen worden de voeding- gelden voor elk garnizoen nauwkeurig bepaald, zoodat men ervan verzekerd is, dat ondanks plaatselijke verschillen in te betalen prijzen de voedingswaarde der te verstrekken voeding land- aardsgewijs over de geheele lijn ongeveer hetzelfde is. Ook op het menagebeheer zelf wordt (zij het ook namens den Divisie-, Gewestelijk- of Regimentscommandant) door de inten dance toezicht uitgeoefend. Dit heeft o.m. ten doel zorg te dragen, dat de hoedanigheid der door de verschillende menages verstrekte voeding over de geheele lijn ongeveer gelijkwaardig is. De menage expert heeft derhalve tot taak groote verschillen in den aard der aan militairen van een zelfden landaard verstrekte voeding te nivelleeren. Daarnaast ziet hij toe, dat bijv. bij belangrijke prijs daling, waardoor de toegestane voedinggelden te ruim zouden zijn, geen onnoodige overdadige verstrekkingen plaats hebben en de kwaliteit der voeding binnen de grenzen blijft, welke aan een eenvoudige, doch goede militaire voeding moeten worden gesteld. De intendance gaat hier dus verder dan het zuiver beschikbaar stellen van levensmiddelen en bemoeit zich ook met het menage- beheer, echter met de bedoeling eenheid te brengen en te behouden in den aard der verstrekte voeding en om onnoodig financiëel nadeel voor den Lande te voorkomen. Ad. d. Materieel beheer). Evenals in oorlogstijd het beheer van het materieel door de dienstleiding in de hand moet worden gehouden ter wille van een zoo rendabel mogelijk gebruik van het beschikbare, zoo moet in vredestijd het materieele beheer volgens vaste lijn worden gevoerd terwille van 's Lands financieel belang. Elke aan het materieel besteede onnoodige uitgave is weggegooid geld. Daar dit materieel over den geheelen archipel is verspreid, zijn binden de voorschriften onmisbaar om controle daarop mogelijk te maken. Dat er met dit materieel niet al te zachtzinnig wordt omgesprongen, zal wel door niemand worden ontkend. Het mili taire bedrijf maakt een voorzichtige behandeling veelal onmoge lijk, doch ook hier dient aan onnoodig ruwe en onoordeelkundige behandeling paal en perk te worden gesteld. De grens van het 299

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 39