toelaatbare is dikwijls moeilijk te bepalen, hetgeen dan ook een van de redenen is, dat veelal omstandige toelichtingen worden geëischt, alvorens de kosten voor herstel van defecte of verloren goederen voor rekening van den Lande kunnen worden gebracht. Voor de officieren der intendance is de controle op het beheer van het materieel niet het gemakkelijkste deel van hun taak omdat zij eenerzij ds het landsbelang hebben te behartigen en de voorschriften hebben op te volgen en anderzijds het belang van den troep en van den soldaat niet uit het oog mogen verliezen. Bekendheid met den troep en contact met de commandanten kan hier dikwijls onaangenaamheden voorkomen, omdat daaruit de wetenschap valt te putten wat wel en wat niet als onoordeel kundige behandeling valt aan te merken en omdat mondeling overleg vaak tot beter resultaat leidt dan veel geschrijf. De waarde der in de intendancemagazijnen opgeslagen goederen vertegenwoordigt vele miljoenen, zoodat een complex van duide lijke en nauwkeurige voorschriften niet kan worden gemist om fraude en misbruiken te voorkomen en om diegenen, die het met het beheer dezer voorraden niet al te nauw nemen, tot meer zorg vuldigheid te kunnen dwingen. Voortdurende controle op de mutaties van het materieel en op het administratieve beheer der intendancevoorraden is noodzakelijk en kan, dank zij de bestaande voorschriften, ook voldoende worden uitgeoefend. De toestand van het in magazijnen, kampementen, bivaks en inrichtingen aanwezige materieel behoort veelvuldig te worden nagegaan, opdat geen verliezen worden geleden door bederf, slecht onder houd of verloren gaan van intendancegoederen. Door het uit oefenen van deze controle, raken de intendance-officieren met het materieel vertrouwd en krijgen zij een inzicht in de verschil lende artikelen waarover wordt beschikt en omtrent de hoeveel heden, welke hiervan in de magazijnen zijn opgelegd. Uit bovenstaande uiteenzetting moge zijn gebleken, dat de intendancetaak niet alleen veelomvattend is, doch zich voor een niet onbelangrijk gedeelte op zeer speciaal terrein beweegt. De omstandigheid, dat deze arbeid als hoofdtaak is opgedragen aan officieren, die dezen werkkring vrijwillig hebben gekozen en die zich voelen aangetrokken tot de theoretische bestudeering en practische beoefening van den verplegingsdienst, kan slechts de efficiënte werkwijze der intendance bevorderen en de verpleging der troepen zoowel in oorlogs- als in vredestijd ten goede komen. Als neventaak beschouwd kan daaraan onmogelijk volle aan dacht worden geschonken, hetgeen zeer nadeelige gevolgen zou kunnen meebrengen voor de verpleging van mensch en dier, welke de volle toewijding en werkkracht eischt van het daarmee belaste personeel. (Slot). 300

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 40