IV. Na beëindiging van het grensschieten zal, door gezamenlijk optreden van batterij- en ondercommandant, op den gemiddelden afstand der vorkgrenzen uit het verschil Waarneming B C X W/S Waarneming q.c.j een eventuëele terreinhoekfout naar zin en grootte kunnen wor den vastgesteld. V. In hoeverre deze onderlinge vergelijking reeds eerder, bijv. bij de eerste vuuropening, tot voldoend nauwkeurige resultaten zal kunnen voeren, hangt af van de waarde van de betrekking (t'/S). VI. Overigens zal een vuurleider, zoo andere omstandigheden (bijv. een onregelmatig beloop van het terrein) zulks niet belet ten, door het percentage aanslagen in beschouwing te nemen onafhankelijk van elk verschilzicht, dus in ieder stadium van het vuur, zich een juist beeld omtrent de schijnbare springhoogte kunnen vormen, en zal een verschil met de door den ondercom mandant (bijv. bij den aanvang van het vuur) op grond van eenige lagen verstrekte gegevens omtrent de werkelijke springhoogte een positieve aanwijzing vormen, dat de terreinhoek foutief werd bepaald. 312 ORGAAN N. I. O.V. In het eerste artikel van het Februari-numraer beschrijft W. J. Lucardie den toestand in het Verre Oosten, gedurende het tijdperk 1 October31 December 1936. P. A. Bange geeft een vervolg en slot van een episode uit den wereld oorlog. De res. Ie luit. P. J. v. d. Walle breekt een lans voor hervorming van het zwemonderwijs in het leger, in een artikel „Het zwemmen en het zwemonderwijs in het leger". In „Luchtbescherming" worden door den luit. H. K. Messemaeckers van de Graaff de luchtbeschermingsmaatregelen op technisch gebied behandeld. D. geeft een vertaling van in „The Daily Telegraph" voorkomende be schouwingen over „Tanks en vliegtuigen in den Spaanschen burgeroorlog". „Critici en Critiek" is vertaald uit het Militar Wochenblatt 1936 nr. 8 in het artikel wordt gewezen op de moeilijkheden verbonden aan het leveren van vruchtdragende critiek. Ten slotte volgen nog„Belangrijke brieven", „Mededeelingen Hoofd bestuur", „Van de afdeelingen", benevens de rubrieken „Veranderingen" en „Uit pers en periodiek". d. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 54