VREEMDE WESTERSCHE TALEN. 316 vervaardigen Journaalfilms en reeds over Indië bestaande speelfilms gebruik voor legerdoeleinden) 3. Nederlandsch-Indië en het wereld-luchtverkeer. (Factoren, welke in Nederlandsch-Indië het luchtverkeer begunstigen ligging t.o.v. de in den Pacific bestaande en te verwachten luchtlijnen welke dezer luchtlijnen onderhouden de verbinding met Nederlandsch-Indië; de door de K.NJ.L.M. verzorgde lijnen plannen voor de toekomst hierbij gerezen moeilijkhedenwaarde van de onlangs gehouden vluchten naar Manilla en Australië). tijd 114 uur. Maak in de Fransche, Duitsche of Engelsche taal een opstel over een der volgende onderwerpen. 1. Koloniën. (Welke landen hebben in het bijzonder behoefte aan koloniën en welke factoren zijn daarbij voor verschillende landen van overwegend belang. Stemmen, welke zijn opgegaan tot herverdeeling van koloniën en van de wereldgrondstoffen. Hoe is hierop van verschillende zijden, o.m. door Neder land gereageerd. Rede van Hitler in den Rijksdag in 1937 v.w.b. de koloniale paragraaf) 2. De Olympiade te Berlijn. (Beteekenis van de gehouden Olympiade voor het nieuwe Duitschland de deelname door Nederland aan de Olympiade de algemeene opinie over het verloop en de organisatie invloed van de Berlijnsche Olympiade op de eerstvolgende, in Tokio te houden, spelen). 3. De kolonisatie van Europeanen in Nederlandsch Nieuw-Guinea. (Waarom trekt Nederlandsch Nieuw-Guinea thans de algemeene aandacht economische en politieke voordeelen van deze kolonisatieNederlandsch Nieuw-Guinea een kolonie van Nederlandsch-Indië MALEISCHE TAAL. lste vraag tijd 1 uur. Vertaling van het Nederlandsch in het Maleisch in Latijnsche Karakters. Het verdient aanbeveling voor het overtrekken van smalle, diep ingesneden, snelstroomende riviertjes een boom aan den kalikant te kappen, zóó, dat de stam nog verbonden blijft aan het worteleinde en de kroon op den anderen oever komt te rusten. Alvorens de patrouille over dezen boomstam te laten overtrekken, wordt een touw naar den overkant gespannen. Het eerst gaat een goed zwemmer over met een touw om het middel gebonden, vervolgens wordt dit touw, nadat de overkant is bereikt, gebruikt om te dienen als leuning, dan wel om een rotankabel naar den overkant te trekken, welke als leuning wordt gebezigdi Indien z.g. groepstouwen worden gebruikt, moeten deze aan elkaar worden geknoopt en dubbel gespannen, ten einde hen, na het overtrekken van de patrouille, te kunnen inhalen. Het verdient aanbe veling met die touwen een dubbele leuning te maken op ongeveer schouder breedte van elkaar. Het overtrekken geschiedt man voor man, waarbij de karabijn aan den riem over den rug wordt gedragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 58